Tysiąclecia, Sitarska. Jedna firma się opóźnia, druga nawet nie zaczęła prac
Nie na wiosnę, jak zakładano, a dopiero latem przejezdne będzie przedłużenie ul. Sitarskiej. Dopiero w następnym roku możemy się spodziewać zakończenia przebudowy pierwszego fragmentu al. Tysiąclecia Państwa Polskiego.
MN
Wykonawca przedłużył termin
Budowa przedłużenia ul. Sitarskiej to ponad 10 lat pokonywania przeszkód, starań, robienia kolejnych przetargów, które jednak miały pomyślny finał w postaci rozpoczęcia w zeszłym roku inwestycji.
W lutym 2017 roku prace ruszyły z kopyta i choć ulica była przez jakiś czas całkowicie nieprzejezdna, to już po około 3 miesiącach oddano do użytku rondo u zbiegu Sitarskiej i Radzymińskiej, które rozwiązało wiele problemów komunikacyjnych.
Wydawało się więc, że roboty uda się zakończyć zgodnie z założeniem, czyli na wiosnę tego roku. Już jednak wiadomo, że to się nie uda.
- W kwietniu wykonawca wystąpił do miasta z wnioskiem o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji o trzy miesiące. Tak więc w lipcu ulica powinna być gotowa – poinformowała nas Anna Kowalska z magistratu.
To właściwie nieduże opóźnienie. Gorzej sytuacja przedstawia się przy drugiej inwestycji, która ma być prowadzona na Białostoczku.
Inny nie pojawił się na placu budowy
Chodzi o przebudowę al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Ze względu na długość trasy, roboty drogowe muszą być etapowane. Przetarg na pierwszą część – od Trasy Generalskiej do ul. Wileńskiej został rozstrzygnięty w styczniu, a oferta zakładała, że pracę zakończą się jeszcze w tym roku. Zwycięska firma jednak nie zdecydowała się na podpisanie umowy. Przetarg będzie trzeba powtarzać.
- Wykonawca został wprawdzie wyłoniony, ale nie podpisał umowy. Z tego względu postępowanie przetargowe musimy powtórzyć. Kolejny przetarg zostanie ogłoszony w czerwcu. Zakończenie tej inwestycji możliwe będzie więc w przyszłym roku – mówi Anna Kowalska.
Obie inwestycje – budowa przedłużenia Sitarskiej i przebudowa całej al. Tysiąclecia Państwa Polskiego to części jednego projektu dotyczącego poprawy dostępności centrum miasta dla komunikacji miejskiej. Jego wartość to ok. 109 mln zł, przy czym zakłada on także przebudowę ul. Jurowieckiej i zakup nowego taboru. Miastu udało się zdobyć na niego dofinansowanie ze środków unijnych 85 mln zł.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl