Aktualności

Wróć

Tymczasowe przywrócenie kontroli na granicy

2018-11-21 15:02:10
Na granicy przywrócona zostanie kontrola. Tzw. schengenbusy zweryfikują autentyczność dokumentów, dlatego podróżni powinni mieć przy sobie paszport bądź dowód osobisty. Wszystko w związku z tym, że w Katowicach organizowany jest szczyt klimatyczny.
MSWiA
W najbliższy czwartek (22.11) zacznie obowiązywać kontrola graniczna. Zostanie ona przywrócona tymczasowo na granicy Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, a także w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen. Stan ten potrwa do 16 grudnia.

Wszystko z powodu szczytu klimatycznego

Kontrola na granicy wraca ze względów bezpieczeństwa i w związku z organizacją szczytu klimatycznego. Wydarzenie zostało zaplanowane na dni od 3 do 14 grudnia w Katowicach (a dokładnie w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym, które znajduje się na terenie miasta). Jednak z uwagi na to, że szereg tzw. posiedzeń przedsesyjnych odbędzie się wcześniej, czyli począwszy od 26 listopada, w Konferencji COP24 weźmie udział ponad 30 tys. osób z niemal 200 krajów. Będą to m.in. politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz przedstawiciele biznesu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że czasowe przywrócenie kontroli na granicy wewnętrznej nie będzie uciążliwe dla obywateli, a działania mają mieć charakter doraźny.

Co się zmieni?

Kontrole będą prowadzone w określonych dniach i godzinach w wybranych miejscach na szlakach komunikacyjnych przecinających granicę państwową. Tymczasowa kontrola graniczna, jak wskazuje MSWiA, realizowana zostanie w oparciu o mobilne patrole Straży Granicznej, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne, tzw. schengenbusy. Są one wyposażone m.in. w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych i urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów. Kontrola ma być prowadzona w sposób wyrywkowy, inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

W praktyce będzie to wyglądało również tak, że na lotniskach - kontroli granicznej mogą zostać poddani podróżni z wytypowanych lotów Schengen, a w portach morskich – uczestnicy wybranych rejsów promowych.

I dlatego podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty lub paszport). Obywatele państw trzecich są zobowiązani natomiast do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszportu) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce, czyli np. wizy.

Podobne rozwiązania, związane z tymczasowym przywróceniem kontroli na granicy, były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl