Zdrowie

Wróć

Ty też możesz dać komuś nowe życie. Dni Dawcy Szpiku na UwB

2017-03-27 12:02:14
W najbliższych dniach na UwB odbędą się Dni Dawcy Szpiku. To okazja, by dołączyć do osób zarejestrowanych w bazie fundacji DKMS.
Fundacja DKMS Facebook
Już ponad 23 tys. Podlasian jest zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS. To osoby, którym nieobojętny jest los ludzi potrzebujących przeszczepu komórek macierzystych szpiku. Zbliża się kolejna okazja, by do nich dołączyć.

Warto przyjść na UwB

W najbliższych dniach odbędą się Dni Dawcy Szpiku na Uniwersytecie w Białymstoku. We wtorek (28.03) rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie na Wydziale Prawa, w środę (29.03) w Instytucie Biologii, a w czwartek (30.03) - na wydziałach Filologicznym i Socjologiczno-Historycznym.

- Nie możemy narzekać na brak zainteresowania wśród studentów kierunków medycznych, przy każdej akcji do bazy potencjalnych dawców dołącza kilkadziesiąt nowych osób. Niestety wśród studentów innych kierunków jest jeszcze mała świadomość dawstwa szpiku. Osoby niemające styczności z chorobami, nieuczące się o tym, często nie wiedzą, że nowotwory krwi można leczyć dzięki przeszczepieniom szpiku i komórek macierzystych, a tym bardziej, że dla wielu chorych jest to jedyna szansa na życie - tłumaczy jedna z organizatorek akcji Aneta Jankowska. - Dlatego tak ważne są akcje, podczas których studenci mogą dowiedzieć się czegoś na temat nowotworów krwi, dawstwa komórek macierzystych, jak i o samej Fundacji DKMS.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać każdy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który waży minimum 50 kg - nie może też mieć dużej nadwagi. Rejestracja jako potencjalny dawca polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz na wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy.

Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że dana osoba posiada takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, wtedy dochodzi do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.

- Do udziału w Dniach Dawcy Szpiku na UwB zapraszam wszystkich, tych zdecydowanych, pewnych na 100% do rejestracji, jak i tych nieprzekonanych do rozmowy z wolontariuszami. Z pewnością rozwiejemy wszystkie obawy i odpowiemy na nurtujące pytania. Myślę, że w każdym przypadku warto rozważyć zostanie potencjalnym dawcą, gdyż dla nas to kilka minut na rejestrację, kilka godzin na pobranie, a dla biorcy szansa na długie życie, szansa, którą możemy dać tylko my - zachęca Aneta Jankowska.

Poznaj szczegóły: Dni Dawcy Szpiku na UwB
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl