Twórcza młodzież działa
Występy teatralne, kabaretowe i muzyczne, a nawet koncert Starego Dobrego Małżeństwa - te wszystkie atrakcje przygotowała grupa inicjatywna Młodzi w Mieście w ramach białostockich Dni Młodzieży Coolturalnie.
Realizowane były one we współpracy z Urzędem Miasta i Departamentem Edukacji i Sportu.
- Po Marszu Młodych, który odbył się w czerwcu, postanowiliśmy zorganizować imprezę, w której weźmie udział młodzież. Chcieliśmy pokazać, że młodzi ludzie coś sami robią - wyjaśniają pomysł projektu Anna Oksztul i Agnieszka Opacka, członkinie grupy Młodzi w Mieście.
Główne obchody odbyły się w ubiegły czwartek i piątek. Zainaugurowano je w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie zaprezentowały się młodzieżowe teatry i kabarety.
- Szukaliśmy ich przez znajomych i przez internet - opowiadają dziewczyny. Wcześniej trafiały do wąskiej grupy odbiorców, teraz mają okazję zaprezentować się szerszej publiczności. Trzecia Ef z I Liceum Ogólnokształcącego zagrała Edypa. Postacie w białych, powłóczystych strojach i białych maskach wprowadziły niepokojący nastrój. Później było dużo zabawy przy skeczach grupy teatralnej Na skraju, również z I LO. Znane lektury, m.in. Antygonę, Romeo i Julię i Makbeta, zagrali w skróconej, kabaretowej formie. Połączenie talentu, minimalistycznych środków (m.in. czarne stroje i trampki oraz symboliczne rekwizyty) i fragmentów współczesnej muzyki wywołało salwy śmiechu wśród publiczności. Gwiazdą wieczoru był zespół Stare Dobre Małżeństwo, który zagrał w kinie Pokój. W piątek w Famie królowała muzyka młodzieżowa. Brzmienia rockowe mieszały się z bluesowymi. Wystąpiły m.in. zespoły Bukowski, Paczka i Tequila Breakers.
Grupa Młodzi w Mieście działa od 2004 roku. Obecnie składa się z sześciu osób z różnych białostockich liceów: I, III, VIII, III profilowanego i liceum społecznego. Na koncie ma projekty: Razem łatwiej - współpracujmy!, Polish... język?! i organizację Marszu Młodych. Projekt Młodzi - Młodym adresowany był w szczególności do młodzieży. Dzięki niemu miała ona okazję zaprezentować swoje talenty i osiągnięcia w różnych dziedzinach szerszemu gronu odbiorców. Celem projektu było również uczulenie władz miasta na problemy i potrzeby młodzieży. - Chcemy go kontynuować i poszerzyć o inne dziedziny m.in. fotografię i taniec - zapowiadają organizatorzy.
andy