Twój e-PIT dla przedsiębiorców ponownie dostępny. To szybkie i wygodne
To kolejny rok funkcjonowania usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Zaletą tego rozwiązania bez wątpienia jest automatyczne uzupełnianie części danych.
pixabay.com
KAS przypomina, że, podobnie jak w ubiegłym roku, w czasie tegorocznej akcji składania zeznań, przedsiębiorcy mogą w szybki i wygodny sposób złożyć swoją deklarację za pomocą usługi Twój e-PIT.
- W zeszłym roku po raz pierwszy udostępniliśmy w usłudze Twój e-PIT formularze dla przedsiębiorców. Obdarzyli nas oni zaufaniem i złożyli ponad 900 tys. deklaracji tym kanałem. Na podstawie doświadczeń z zeszłorocznej akcji PIT ulepszyliśmy usługę Twój e-PIT udostępnianą przedsiębiorcom, aby była jeszcze bardziej przyjazna i wygodna dla użytkowników – powiedziała Małgorzata Krok, zastępca Szefa KAS.
Częściowo uzupełnione formularze to spore ułatwienie
Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej mogą skorzystać z częściowo uzupełnionych formularzy:
- PIT-28 – służącym do rozliczeń przychodów działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem oraz z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych,
- PIT-36 – służącym do rozliczania m.in. przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej,
- PIT-36L – służącym do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym.
Co istotne, nawet jeżeli działalność została zawieszona, podatnicy mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego. W ich przypadku także udostępnione będą częściowo udostępnione formularze.
Wstępnie uzupełnione dane będą obejmowały m.in.: informacje rejestracyjne (NIP, imię i nazwisko, adres, właściwy urząd skarbowy, rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty), numer mikrorachunku, na który należy dokonać zapłaty podatku, jeśli taka będzie wynikała z rozliczenia czy kwoty wpłaconych w 2024 r. zaliczek na podatek lub wpłaconego ryczałtu. Znajdzie się tam także numer KRS OPP i celu szczegółowego, na który zostało przekazane 1,5% podatku należnego, o ile dane te zostały wskazane w rozliczeniu złożonym za 2023 r. oraz jeśli organizacja ta nadal znajduje się w Wykazie OPP.
MZ
24@bialystokonline.pl