Trzy zabytkowe stodoły trafiły do skansenu. Najstarsza ma blisko 150 lat
Do czego może się przydać stara stodoła? W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej każdy taki budynek jest na wagę złota. Placówka wzbogaciła się o nowe nabytki.
materiały Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej
Pod koniec 2017 r., w trzech oddalonych od siebie punktach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, stanęły zabytkowe stodoły z Sannik, Redut i Czarnej Białostockiej. Kiedyś gospodarze przechowywali w nich zboże. Teraz, w jednej z nich, można będzie oglądać dawne maszyny rolnicze. W kolejnej powstanie wystawa związana z leśnictwem.
Najstarsza jest stodoła z Redut, miejscowości w podlaskiej gminie Orla. Ma prawie 150 lat. Jej wnętrze w przyszłości wypełnią maszyny rolnicze z przełomu XIX i XX w. Niektóre z nich można będzie uruchomić. Wnętrze budynku gospodarskiego sprzed ponad 100 lat to pierwsza z wystaw stałych o osadnictwie wiejskim południowo-wschodniej części woj. podlaskiego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Będą następne.
Młodsza o pół wieku stodoła z Czarnej Białostockiej będzie wprowadzać zwiedzających Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w tajniki leśnictwa. Opowie, jak ludzie korzystali z bogactwa lasów, od średniowiecza do połowy XX w. W środku można będzie zobaczyć narzędzia do sadzenia, pielęgnacji, wycinki i obróbki drzew. Na zewnątrz staną urządzenia do produkcji węgla drzewnego.
Dwie stodoły wzbogaciły skansen dzięki unijnemu dofinansowaniu. To część projektu Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego - podniesienia atrakcji turystycznej regionu. Jest jeszcze trzecia, z Sannik. W jej przypadku najcenniejsze są walory architektoniczne. W całym województwie jest tylko kilka budynków o takiej, sochowo-ślemeniowej, konstrukcji dachu.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl