Aktualności

Wróć

Trzy nowe dworce w Podlaskiem. Nowoczesne i proekologiczne

2019-08-29 12:30:52
Nowoczesne, innowacyjne, proekologiczne i dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności – takie będą nowe dworce kolejowe, które powstaną w Raciborach, Wasilkowie i Zdrodach Nowych. PKP S.A. podpisała umowę na ich projekt i budowę.
PKP
Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP S.A. zakładający zaprojektowanie i budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb. W ramach zadania, na które została podpisana umowa z firmą SKB S.A., powstanie ich dziewięć w miejscowościach położonych w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i podlaskim.

Dworce nowej ery

Nowe dworce zostaną wybudowane na stacjach: Dębe Wielkie, Wrzosów, Garwolin, Łaskarzew Przystanek, Kornelin, i Nowym Tomyśl. W województwie podlaskim innowacyjne dworce powstaną w Raciborach, Zdrodach Nowych i w Wasilkowie.

– Innowacyjne Dworce Systemowe to interesujący projekt, który pozwala na poprawę komfortu podróżnych w mniejszych miejscowościach. Jest on częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego do 2023 roku w całej Polsce zostanie przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Jak informuje Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A., nowe dworce zostaną wybudowane w miejscu obecnych, przeznaczonych do rozbiórki obiektów lub w ich pobliżu. Przy podjęciu decyzji o lokalizacji brano pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności. Kierowano się także optymalizacją kosztów utrzymania budynków, dlatego w IDS-ach zastosowane zostaną rozwiązania proekologiczne.

Dworce powstaną w dwóch wersjach, tzw. IDS-A (Racibory, Wasilków, Zdrody Nowe) i IDS-B (pozostałe lokalizacje). Pierwsze z nich to niewielkie dworce o powierzchni użytkowej około 29 m2, na których pasażerowie będą mogli skorzystać z ogrzewanej wiaty oraz kompleksu toalet dostosowanego również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Pod wiatą znajdą się również siedziska dla podróżnych oraz stojaki na rowery. W miejscowościach, gdzie ruch podróżnych jest większy, zostaną wybudowane IDS-y w rozszerzonej formule o powierzchni około 72 m2. Nowy dworzec tego typu będzie się składał z klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz pomieszczenia kasy biletowej i niewielkiej przestrzeni komercyjnej.

Nie tylko komfort podróżnych

W IDS-ach zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej,  bezpieczeństwa (CCTV, kontrola dostępu, system włamania i napadu) oraz automatyki oświetlenia. Dworce te będą również w pełni przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, brak barier architektonicznych).

IDS-y to nie tylko nowe budynki dworców, ale również obiekty, w których zostaną zaimplementowane rozwiązania proekologiczne. Zostaną w nich zamontowane systemy do odzysku wody opadowej oraz wody szarej, która po oczyszczeniu będzie używana do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet. Oświetlenie będzie oparte o oprawy LED, przy czym energia elektryczna będzie pozyskiwana częściowo z paneli fotowoltaicznych zlokalizowane na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie. Instalacje będą sterowane za pomocą BMS (Building Management System).

Planowany termin otwarcia IDS-ów to przełom 2020 i 2021 roku. Łączny koszt inwestycji to 39,6 mln zł. 

Będzie ona realizowana z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl