Trzy ikony z Samogródy zabytkami
W rejestrze zabytków województwa podlaskiego znalazły się trzy XIX-wieczne ikony. Cenne malowidła pochodzą z cerkwi w Samogródzie.
WUOZ w Białymstoku
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków – prof. Małgorzata Dajnowicz wpisała do rejestru zabytków województwa podlaskiego trzy XIX-wieczne ikony z cerkwi w Samogródzie (powiat sokólski).
Ikony Salvator Mundi oraz Św. Eliasz Prorok i Maria Egipcjanka to malowidła olejne. Przy pierwszej z nich zachowała się drewniana, bogato zdobiona rama. Ostatnia z ikon - Dwanaście Świąt - powstała w technice tempery.
Według Małgorzaty Dajnowicz ikony te prezentują dość wysoki poziom artystyczny oraz należą do wartościowych przykładów malarstwa religijnego z XIX w. To właśnie ze względu na wartości artystyczne zasadne było wpisanie ich do rejestru zabytków ruchomych województwa podlaskiego.
Malowidła z cerkwi w Samogródzie wymagają jednak konserwacji. Widać na nich ubytki malunku i spękania.
W ubiegłym roku do rejestru zabytków wpisano ikony z Siemiatycz. Gdzieś na strychu poniewierały się dwa bezcenne malowidła z XVIII i XIX w. - ikona Chrystus Salvator Mundi oraz ikona św. Antoniego Pieczerskiego. Proboszcz parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła był przychylny ich odnowieniu, ale jak zawsze problem stanowiły pieniądze. Dzięki wpisowi do rejestru parafia mogła pozyskać środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na ich konserwację. Była to ostatnia chwila, by je uratować.
Oby tak stało się z ikonami z Samogródy.
Redakcja
24@bialystokonline.pl