Festiwal z historią
EthnoFestiwal Czeremcha od trzydziestu lat buduje swoją pozycję jako jedno z najważniejszych wydarzeń folkowych w Polsce. To jedyny tego typu festiwal na Podlasiu, który konsekwentnie promuje muzykę tradycyjną w nowoczesnym wydaniu. Z małej, lokalnej inicjatywy przekształcił się w ogólnopolskie wydarzenie kulturalne z międzynarodową obsadą. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze oraz Urząd Gminy Czeremcha. Gospodarzem pozostaje zespół Czeremszyna, od lat związany z tą miejscowością i sceną folkową w kraju.
Trzy dni pełne muzyki i spotkań
Na tegorocznym festiwalu zaprezentuje się siedemnaście zespołów i teatrów z Polski oraz z zagranicy. Piątek rozpocznie się koncertami na dużej scenie plenerowej, gdzie zagrają m.in. Horyna z Ukrainy, Biele z Polski, międzynarodowy projekt Troye Zillia, a także zespół Mosaik i perkusistka Kasiva Mutua z Kenii. W namiocie koncertowym wystąpi Kapela Braci Rejwów oraz DJ Dream z Turcji. Przez cały dzień czynny będzie również kiermasz rękodzieła ludowego.
Sobota rozpocznie się warsztatami tanecznymi, kulinarnymi i rękodzielniczymi. O 11.00 Teatr Małe Mi zaprezentuje spektakl dla dzieci Fintikluszki – Folkowe Okruszki. W programie dnia znalazły się także spotkanie z Maciejem Rychłym i Tomaszem Janasem, pokaz filmu dokumentalnego o Dalajlamie oraz dwa spektakle teatralne przygotowane przez Fundację Banina i Teatr Czrevo. Wieczór to kolejna porcja muzyki – na plenerowej scenie wystąpią m.in. Kapela Graniasta, LaSmala Banda z Chile i Francji, izraelsko-turecko-francuski zespół Light in Babylon oraz gospodarze, czyli Czeremszyna. W namiocie zagrają Fie.dronowicz oraz DJ Daadass Favelas.
Niedziela to kontynuacja warsztatów i kiermaszu, a także XI Przegląd Muzykujących na Harmonijkach Ustnych. W południe w Gminnym Ośrodku Kultury pokazany zostanie tradycyjny ukraiński obrzęd weselny, a następnie odbędzie się promocja książki Katarzyny Skopiec Ocaleni z Drohobycza. Popołudniowy program obejmuje również konkurs kulinarny Smaki tradycji, pokaz filmu Jina oraz spotkanie z reżyserką Emilią Pluskotą i afgańską bohaterką filmu Fatimą Ahmadi. Na scenie namiotowej wystąpi Kraków Street Band. Wydarzenie zakończy ceremonia wręczenia nagród dla najlepszych harmonijkarzy i kucharzy.
Nie tylko koncerty
EthnoFestiwal Czeremcha to znacznie więcej niż muzyka. To miejsce spotkań i wymiany doświadczeń twórców ludowych, artystów, kucharzy oraz pasjonatów kultury. Warsztaty rękodzielnicze pozwalają poznać tradycyjne techniki rzemieślnicze, a zajęcia kulinarne i konkurs Smaki tradycji przybliżają lokalne dziedzictwo kulinarne. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się po raz dwudziesty. W jury zasiądą znani kucharze – Gieno Mientkiewicz, Jan Kuroń oraz Zbyszek Kmieć.
Wstęp wolny dla wszystkich
Wszystkie wydarzenia festiwalowe są otwarte dla publiczności. Udział w koncertach, warsztatach, spektaklach i spotkaniach autorskich jest bezpłatny. To propozycja zarówno dla osób, które od lat śledzą scenę folkową, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką świata oraz kulturą tradycyjną.
Jubileuszowa edycja EthnoFestiwalu Czeremcha będzie nie tylko okazją do świętowania 30-lecia wydarzenia, ale także prawdziwym świętem różnorodności, otwartości i współistnienia kultur. Czeremcha po raz kolejny udowodni, że mały punkt na mapie może być centrum wielkiego świata.
Portal BiałystokOnline objął wydarzenie patronatem medialnym.
Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia: EthnoFestiwal Czeremcha - XXX Festiwal Wielu Kultur i Narodów