Trwają przygotowania do budowy parku botanicznego nad Białą
Przygotowania widać na razie tylko na papierze, ale wiadomo, że to one zwykle zajmują więcej czasu niż realizacja samej inwestycji. Białostocki magistrat poinformował, że nie będzie konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko przed budową parku botanicznego przy rzece Białej.
E.S.
Ocena oddziaływania na środowisko to część procedury administracyjnej, która musi być przeprowadzona przed wydaniem decyzji środowiskowej, a potem pozwolenia na budowę. Nie trzeba jej wykonywać, gdy z góry wiadomo, że inwestycja nie będzie szkodzić przyrodzie.
Biała w starym korycie
Park botaniczny ma powstać na kilkunastu hektarach w dolinie rzeki Białej przy ul. Ciołkowskiego i Miłosza. W ramach inwestycji będzie przeprowadzona meandryzacja rzeki. Ciek zostanie skierowany w miejsce, po którym płynął niegdyś. Projektanci chcą odtworzyć dawne starorzecze i zasypać sztucznie utworzone koryto, którym teraz przepływa Białka. Przy samej rzece powstanie próg drewniano-kamienny, a woda ma być nieco spiętrzona. Nad Białą zostanie pociągnięta drewniana promenada. Powstaną także drewniane kładki z miejscami wypoczynkowymi.
Nauka, wypoczynek i rekreacja w jednym miejscu
Na terenie ogrodu planowane są 2 oczka wodne, oranżeria z kawiarnią i ogródek letni. Będzie to również miejsce do prowadzenia punktów małej gastronomii. Oczywiście powstaną utwardzone alejki spacerowe. Nie zabraknie też specjalnego terenu, na którym będzie można wypoczywać na trawie. Uciechę znajdą również najmłodsi - planowany jest plac zabaw.
W okolicach ul. Ciołkowskiego i Miłosza powstaną przyrodnicze ścieżki tematyczne. Mówi się ponadto o budowie wieży widokowej i obiektu ekspozycjno-edukacyjnego. Planiści zakładają, że na terenie parku botanicznego znajdą się miejsca dla ekspozycji tradycyjnej oraz zielonej rzeźby.
Park botaniczny ma połączyć naukę z wypoczynkiem i rekreacją. Na jego terenie powstaną ścieżki zdrowia, miejsca do ćwiczeń, siłownia oraz zielona szkoła z wigwamem. Ponadto przewiduje się budowę parkingu samochodowego na 48 miejsc i parkingu dla rowerów.
Na razie czekamy
Pomysł, by w Białymstoku powstał park botaniczny zrodził się dwa lata temu. Były plany, że jego realizacja jest możliwa nawet w 2010 r. Teraz optymistycznym terminem będzie rok 2012. Szacuje się, że inwestycja pochłonie z kasy urzędu miasta 2,2 mln zł.
E.S.