Branżowa Szkoła I stopnia Specjalna, będąca częścią Zespołu Szkół nr 16, kształci młodzież z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego m.in. w zawodzie ogrodnika. Niestety, istniejący budynek edukacyjny powstał w 1962 r. i był w złym stanie technicznym, przez co młodzież musiała się uczyć w niezbyt sprzyjających warunkach.
Dlatego powstający nowy budynek dydaktyczny będzie bezpieczny i zostanie wyposażony w urządzenia i instalacje umożliwiające właściwe korzystanie z niego, w tym także przez osoby z ograniczonymi funkcjami ruchowymi. Budynek warsztatowy będzie uzupełnieniem infrastruktury szkoły, będą tam ulokowane m.in. szklarnia, sad czy zagony uprawne - wszystko, by młodzież mogła się uczyć zawodu ogrodnika.
– Inwestycja pozwoli na stworzenie uczącej się tu młodzieży optymalnych, zgodnych z przepisami warunków do nauki i rozwoju. Nowy, funkcjonalny i odpowiednio wyposażony obiekt zapewni uczniom bezpieczeństwo i wysoki komfort użytkowania – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.
Projekt budynku w pełnym zakresie uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z ograniczonymi funkcjami ruchowymi. Przy wejściu głównym przewidziano podjazd dla wózków inwalidzkich. Ponadto aby umożliwić bardziej funkcjonalne korzystanie z obiektu podczas zajęć warsztatowych, dodatkowo przewidziano drugie wejście od strony ogrodowej.
- W budynku znajdzie się jedno pomieszczenie do prowadzenia zajęć dydaktycznych w grupie 16 osób z możliwością podziału na dwie sale, pomieszczenia do praktycznej nauki zawodu, magazynek podręczny. W obiekcie przewidziano pokój nauczycielski, damską i męską szatnię z węzłami sanitarnymi, pomieszczenia gospodarcze, wc ogólnodostępne i dla osób z niepełnosprawnościami. Dla potrzeb efektywnej gospodarki energetycznej na dachu budynku zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne - poinformowała Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Inwestycja obejmuje rozbiórkę istniejącego budynku warsztatów i budowę nowego, jednokondygnacyjnego obiektu spełniającego obowiązujące przepisy przeciwpożarowe, sanitarne i budowlane.
Prace zakończą się w pierwszej połowie września. Inwestycja kosztować będzie niemal 2,5 mln zł.
To nie jedyna szkolna inwestycja w mieście. Zobacz także:
Nowa sala gimnastyczna rośnie w oczach. Jej koszt może zwalić z nóg.