Trwa nabór filmów na festiwal Żubroffka 2020
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka czeka na filmy. Organizatorzy wydarzenia z Białostockiego Ośrodka Kultury przypominają, że prace można przesyłać do 1 lipca.
BOK
Tegoroczna, 15. edycja festiwalu Żubroffka odbędzie się w terminie 2-6 grudnia 2020 roku w Białymstoku.
Nabór filmów do 1 lipca
Festiwalowi selekcjonerzy, spośród zgłoszonych filmów, wyłonią finalistów zakwalifikowanych do konkursów polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl i Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz konkursów mających formułę otwartą dla twórców z Polski i zagranicy (Kids, Music video i Na skraju).
Filmy powalczą o Grand Prix festiwalu, główne nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii, o nagrody specjalne za najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia i muzykę, a także o nagrodę publiczności - nieokiełznanego Dzikiego Żubra. Swoje nagrody przyznają też polscy i zagraniczni dziennikarze.
W programie festiwalu, oprócz pokazów filmów z całego świata, znajdą się także wystawy, koncerty, śniadania filmowe oraz warsztaty i spotkania, które uprzyjemnią czas spędzony na festiwalu Żubroffka.
Nabór filmów trwa do 1 lipca 2020 r. Szczegóły naboru wraz z niezbędnym formularzem zgłoszeniowym znaleźć można na stronie festiwalu: www.zubroffka.pl.
Żubroffka buduje kulturalny pomost
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka od kilkunastu lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata.
Festiwal, który ewoluował z małej kameralnej imprezy do największego filmowego wydarzenia w północno-wschodniej Polsce, jest imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność i różnorodność, jest miejscem spotkań twórców otwartych, z poczuciem humoru oraz ceniących naturę i jej wytwory.
Konkursy, nagrody i twórcze spotkania
Ważna część Festiwalu to konkursy - filmy prezentowane i oceniane są w ośmiu kategoriach. Konkursy Okno na Wschód i Cały ten Świat prezentują najciekawsze filmy krótkometrażowe powstałe poza Polską, z kolei konkursy Fabuła.pl, Animacja.pl oraz Dokument.pl skierowane są do polskich twórców. Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski oraz zagranicy i są to: Na Skraju - konkurs na najlepszy film eksperymentalny i wideoart, Music video - konkurs na najlepszy wideoklip, a także Kids - konkurs na najlepszy film dla dzieci. W dwóch ostatnich konkursach filmy oceniają sami widzowie, we wszystkich pozostałych - międzynarodowe jury.
Główną nagrodą przyznawaną podczas Żubroffki jest Grand Prix Festiwalu. Przyznawane są także nagrody we wszystkich kategoriach konkursowych. Specjalne nagrody otrzymują też najlepsza animacja, dokument i fabuła oraz filmy z najlepszymi zdjęciami i najlepszą muzyką. Specjalne miejsce na liście nagród zajmuje Nagroda Dzikiego Żubra, czyli Nagroda Publiczności. Od 2019 roku swoje nagrody przyznają także polscy i zagraniczni dziennikarze.
Tradycją Festiwalu jest uroczyste otwarcie, podczas którego światowe gwiazdy muzyki grają na żywo do niemych filmów. Do tej pory na scenie kina Forum pojawili się m.in. DJ Qbert, Mum, Blockhead, Kode9, Christian Löffler, Forest Swords czy Janus Rasmussen.
Żubroffka to nie tylko przegląd najnowszego dorobku twórców filmów krótkometrażowych. Ideą
Festiwalu jest kompleksowe podejście do sztuki filmowej, dlatego w programie zawsze znajdują się warsztaty dla dzieci i dorosłych, międzynarodowe śniadania filmowe, panele dyskusyjne, wystawy, a nawet filmowe sesje terapeutyczne.
Od rana do późnych godzin wieczornych, w różnych lokalizacjach Białegostoku i Podlasia, prezentowane są filmy krótkometrażowe z całego świata, z kolei festiwalowe noce obfitują w koncerty współczesnej muzyki elektronicznej i klubowej. Do tej pory podczas Festiwalu można było usłyszeć takich artystów jak m.in.: Tommy Cash, Mad Professor, Aston Harvey z The Freestylers, Little Big, Uproot Andy, Orgonite, RSS B0YS, Kelman Duran, Coucou Chloe, Pedro, czy Dj Khalab.
Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury - DKF GAG.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl