Trwa budowa spalarni odpadów. Zamontowano już 500-tonowy kocioł
Na terenie budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, przy ul. Andersa, nadano imię walczakowi – kluczowemu elementowi kotła zamontowanego w Zakładzie.
Archiwum
Nadanie imienia walczakowi to tradycyjna dla branży energetycznej uroczystość. Imię Klemens nadał urządzeniu Janusz Ostapiuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Montaż walczaka zakończył instalację 500-tonowego kotła do termicznego przekształcania odpadów komunalnych, wyprodukowanego przez firmę SEFAKO S.A. Zakończony został również montaż turbiny parowej z przekładnią oraz generatora, który zamieni pracę wykonywaną przez turbinę na prąd. Walczak jest jednym z najważniejszych elementów kotła - w nim następuje separacja pary od cząstek wody, a ciepło z pary będzie wykorzystywane do zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej. Spalarnia wyprodukuje energię pozwalającą na zasilenie w energię eklektyczną 16 tys. gospodarstw i ogrzanie około 875 domów jednorodzinnych w Białymstoku.
Budowa spalarni rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Już wykonano fundamenty oraz konstrukcje żelbetowe najważniejszych obiektów. Ukończono montaż konstrukcji stalowych wsporczych kotła, instalacji oczyszczania spalin oraz stabilizacji popiołów. Trwają m.in. prace przy konstrukcji stalowej hali waloryzacji żużla, pokrywaniu budynku administracyjno–socjalnego oraz podziemnych instalacjach sanitarnych.
Odpady komunalne będą dostarczane do zakładu przez samochody ciężarowe, które z punktu ważenia oraz kontroli, zostaną skierowane do hali wyładunku. Do linii spalania odpady będą podawane za pomocą jednej z dwóch suwnic, a proces spalania odbywać się będzie na specjalnym ruszcie schodkowym.
W białostockiej spalarni zostanie zastosowana metoda oczyszczania spalin w oparciu o system NID, tj. półsucha technologia łącząca kilka funkcji w jednym urządzeniu, co pozwoli na ograniczenie emisji szkodliwych substancji. W wyniku spalania odpadów powstanie pozbawiony niebezpiecznych substancji żużel. Objętość pozostałości po procesie termicznego przekształcenia będzie około 15-krotnie mniejsza niż objętość odpadów.
Termin zakończenia budowy spalarni jest planowany na koniec 2015 r., a uruchomienie instalacji ma nastąpić w 2016 r.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl