Trwa akcja Znicz 2021. Policja dba o bezpieczeństwo wokół nekropolii
Ogólnopolska akcja Znicz 2021 rozpoczęła się 29 października i potrwa do 2 listopada. Ponadto policja radzi, co zrobić, by w tym szczególnym okresie nie paść ofiarą kradzieży.
Podlaska Policja
Akcja Znicz 2021
Wszystkich Świętych to okres, gdy na drogach obserwujemy wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych - szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to przede wszystkim czas wytężonej służby.
Ogólnopolska akcja Znicz 2021 rozpoczęła się 29 października i potrwa do 2 listopada.
- W każdej chwili mundurowi gotowi są nieść pomoc i służyć radą. Zapewniają porządek w rejonach cmentarzy przekazując jednocześnie informacje o wyznaczonych parkingach czy obowiązującej w pobliżu nekropolii nowej organizacji ruchu. Szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych dbają o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego - przekazują funkcjonariusze.
To także dobry czas, aby przypomnieć pieszym i rowerzystom, że noszenie odblasków to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze. Mundurowi cały czas zachęcają do świecenia przykładem i noszenia elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także w mieście. Więcej policyjnych patroli jest także na głównych trasach. Mundurowi sprawdzają, czy kierowcy stosując się chociażby do ograniczeń prędkości w obszarze zabudowanym, używają pasów bezpieczeństwa czy właściwie przewożą pasażerów, także tych najmłodszych.
- Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że spotkanie z policjantami będzie związana ze sprawdzeniem ich stanu trzeźwości. Wszystko po to, aby na naszych drogach było bezpiecznie - informuje podlaska policja.
Kilka zasad bezpieczeństwa
Warto pamiętać, że charakter świąt, a także masowe odwiedzanie grobów, sprzyjają działalności przestępczej. Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy. Aby te dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, ważne jest zachowanie rozsądku, wzmożona czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:
- wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu;
- gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu;
- wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja;
- płacąc za zakupy na przy cmentarzach straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży;
- korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku;
- rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
- zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
- w przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
Policja zwraca uwagę również na panującą nadal pandemię COVID-19.
- Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa - dodaje podlaska policja.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl