Kultura i Rozrywka

Wróć

Trochę teatr, a trochę nie - świetne propozycje Nie Teatru na weekend [BILETY]

2021-10-05 15:42:41
To trochę teatr, a trochę nie.  Bez stałego zespołu artystycznego, ale z repertuarem, który zadowoli widzów o różnych upodobaniach - można przeczytać na stronie nowego kulturalnego miejsca w Białymstoku - Nie Teatru. Weekend (8-10.10) otwarcia szykuje się ciekawie.
Anna Kulikowska
Nie Teatr mieści się w świeżo wyremontowanej kamienicy Astoria Business & Leisure, przy ul. Sienkiewicza 4.

Instytucja ta to całkiem nieszablonowe, nieoczywiste i niezależne miejsce na kulturalnej mapie Białegostoku. Czym zaskoczy swoich odbiorców?

Rodzinny koncert na otwarcie

Już w piątek (8.10) nastąpi oficjalne otwarcie Nie Teatru. Tego dnia wystąpi duet świetnych muzyków: Doroty Miśkiewicz i Henryka Miśkiewicza. Koncert Nasza miłość i płyta pod tym samym tytułem to pierwszy wspólny projekt taty i córki, szczególnie cenny, gdyż Henryk Miśkiewicz obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia, a płyta jest niejako prezentem córki dla taty.

Zawiera utwory premierowe skomponowane przez duet oraz Michała Miśkiewicza. Autorami tekstów, które zostaną wykonane podczas koncertu, są mistrzowie słowa tacy jak Bogdan Loebl, Ewa Lipska, Wojciech Młynarski, Andrzej Poniedzielski czy Grzegorz Turnau. Duetowi będzie towarzyszyć także trio jazzowe (piano, bas, perkusja) w składzie: Michał Tokaj - fortepian, Sławomir Kurkiewicz - kontrabas, Michał Miśkiewicz - perkusja.

Koncert odbędzie się o godz. 17:30 oraz 20:00.

O gumie Turbo i nie tylko

W sobotę (9.10) o godz. 20:00 wystąpi Katarzyna Zielińska-Jaworska z monologiem Rewolucja balonowa. Jest to opowieść nie tylko o gumie Turbo i czasach rewolucyjnych zmian, które zachodziły w naszym kraju po transformacji. To opowieść emocjonalna jak Alexis z Dynastii, śmieszna jak porady z Bravo, a miejscami tkliwa jak stare marzenie o samochodzie. O sukcesach i porażkach, ale przede wszystkim o przeżyciach z tamtych czasów w swojej sztuce opowiada Julia Holewińska, zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Tekst został napisany specjalnie dla Katarzyny Zielińskiej-Jaworskiej, która tka opowieść wykorzystując tak żywe w naszej pamięci cytaty z piosenek, reklam, seriali, teleturniejów. Spektakl jest dla wszystkich, którzy poszukują kontaktu ze sztuką ambitną i rozrywkową w jednym. A zwłaszcza dla tych, którzy ten znaczący przełom pamiętają oraz dla tych, którzy chcą poznać i przeżywać z zaciekawieniem w oczach.

Monolog głównej bohaterki nie potrzebuje rozbudowanej oprawy – wystarczy, że w jej retrospekcji jedno wspomnienie błyskawicznie rozgałęzia się w kolejne. Na różowawym tle wyświetlane są co jakiś czas fotografie, głównie w tonacji sepii. Kontrabasista nadaje tempo tekstowi swoją żywiołową grą, przywołując znane z popkultury melodie lat 90. Katarzyna Zielińska-Jaworska zna okres transformacji z autopsji, dlatego sama za każdym razem staje się nie tylko opowiadaczką, ale daje się wciągnąć w wir wspomnień, które rozgrywa w sztuce po mistrzowsku. Na kontrabasie aktorce towarzyszą zamiennie Ksawery Jan Wójcicki i Norbert Kubacz.

Możecie wygrać zaproszenia: KONKURS

Śmiać się do łez

Natomiast niedzielny wieczór (10.10) w Nie Teatrze będzie należeć do Krzysztofa Skiby, który słynie z ciętego języka i zabawnych komentarzy. Skiba to showman, satyryk, felietonista, konferansjer. Znany także jako współzałożyciel, autor tekstów i frontman powstałego w marcu 1988 roku zespołu rockowego Big Cyc.

Stand Up Comedy to forma kabaretowa w sam raz skrojona dla niego. Silny, bezpośredni i bardzo dosadny przekaz z elementami improwizacji to coś, co Skiba od dawna uprawia na scenie, a w swoim programie Skiba ciągle na wolności ujawnia wstydliwe tajemnice show biznesu, a także startuje w wyborach na prezydenta kosmosu.

Występ Krzysztofa Skiby odbędzie się o godz. 19:00.

Mamy zaproszenia do wygrania: KONKURS

CZYTAJ TAKŻE: Jaki będzie Nie Teatr? Nowe kulturalne miejsce w Białymstoku
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl