Triathlonowe emocje na Dojlidach. Poznamy nowych mistrzów Polski
W niedzielę (21.08), na terenie Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy i w jego okolicach, przeprowadzone zostaną zawody Elemental Tri Series. W ramach tego wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie.
BOSiR
W stolicy Podlasia stoczona zostanie walka o cenne medale
Triathlon to jedna z najbardziej wszechstronnych form ruchu. Rywalizacja obejmuje trzy połączone konkurencje sportowe, tj. pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Na plaży miejskiej Dojlidy będzie można zobaczyć w akcji zawodników, którzy wystartują na różnych dystansach. Białostockie zawody będą finałem prestiżowego cyklu Elemental Tri Series, który w 2022 r. gościł już w takich lokalizacjach jak Olsztyn, Rzeszów i Kraków-Niepołomice. W ramach wspomnianego wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie, paratriathlonie oraz aquabike, jak też Puchar Polski oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wystartuje młodzież z krajów tzw. grupy wyszehradzkiej. W programie są także zawody biegowe i pływackie dla dzieci. Na startach spodziewanych jest łącznie ponad 400 osób.
Na pierwszym najkrótszym dystansie supersprinterskim (0,4 km pływania - 10 km jazdy na rowerze - 2,5 km biegu) zawodnicy rywalizować będą w Turnieju Nadziei Olimpijskich i Pucharu Polski w triathlonie w kategoriach: młodzik (13-14 lat), junior młodszy (15-17 lat) i junior (18-19 lat). Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich odbędzie się w Białymstoku już po raz piąty. Podstawowym jego celem jest współzawodnictwo młodzieży z Węgier, Słowacji, Czech i Polski. Pozwala to porównać możliwości i poziom sportowy z zawodnikami zagranicznymi. Ponadto zmagania umożliwiają wyłonienie najlepszych i najbardziej perspektywicznych triathlonistów, którzy rokują jako największe nadzieje na start w igrzyskach olimpijskich.
Po supersprincie przyjdzie czas na walką o zwycięstwo na dystansie sprinterskim (0,75 km - 20 km - 5 km). Jest on dedykowany szczególnie dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją triathlonową przygodę. Tutaj zawodnicy mają szansę na wygraną w kategorii open bądź w swojej grupie wiekowej.
Z kolei na dystansie olimpijskim bez draftingu (1,5 km - 40 km - 10 km) rozdane zostaną medale mistrzostw Polski elity i U-23 oraz te przyznawane w kategoriach wiekowych. Na tym dystansie będą mogły rywalizować także sztafety, w których jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie, lecz w przypadku rywalizacji sztafet nie będzie to ranga mistrzostw kraju.
Dzieci? O nich również pamiętano
W ramach białostockiego triathlonu odbędą się też mistrzostwa Polski dla osób z niepełnosprawnością (start indywidualny) oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski Sztafet osób z niepełnosprawnością. W dwuosobowych lub trzyosobowych drużynach będzie musiał znaleźć się przynajmniej jeden zawodnik niepełnosprawny, który pokona jedną z trzech konkurencji. W zmaganiach wezmą udział paratriathloniści, którzy mają m.in. zaburzenia widzenia czy dysfunkcje narządu ruchu.
Zupełną nowością będą z kolei mistrzostwa Polski w aquabike. Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie pływania i jazdy na rowerze (1,5 km - 40 km). To propozycja dla osób, które niekoniecznie lubią bądź nie mogą biegać.
Warto również zaznaczyć, że dla najmłodszych przygotowany zostanie aquathlon, czyli zawody w pływaniu i bieganiu. Początkujący sportowcy będą rywalizować w dwóch kategoriach: dzieci (9-10 lat) na dystansie 0,1 km pływania i 0,5 km biegu oraz żaki (11-12 lat) na dystansie 0,2 km pływania i 1 km biegu. Dla małych biegaczy organizatorzy przygotują także imprezę Elemental Junior. Uczestnicy zmierzą się z dystansami liczącymi 200 m i 500 m.
Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów zlokalizowane będą na terenie Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sporu i Rekreacji. Rywalizacja ruszy w niedzielę o godz. 9.00, a zakończenie zawodów planowane jest na godz. 19.00.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl