Trenuj jak żołnierz. Można przejść profesjonalne szkolenie i dostać wynagrodzenie
Akcja Ministerstwa Obrony Narodowej Trenuj jak żołnierz to rozwinięcie popularnego projektu Trenuj z wojskiem. Ma on na celu szerokie przeszkolenie uczestników oraz budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego. Szkolenia są bezpłatne, a dodatkowo ochotnicy otrzymają wynagrodzenie i wyżywienie.
Michał Kardasz
Trenuj jak żołnierz umożliwia ochotnikom zgłoszenie się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które będzie prowadzone w uelastycznionej, dwuetapowej formule. Pierwszy etap to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, a drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji – w trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych, m.in. posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, łączności i podstaw musztry.
Pierwszy etap, który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, zaś szkolenie właściwe będzie prowadzone między 16-29 lipca i 6-19 sierpnia.
W trakcie szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy - 130 zł za dzień. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego.
Zapisy na szkolenia prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego systemu naboru na www.trenujjakzolnierz.wp.mil.pl. Można zgłaszać się również bezpośrednio do jednostki wojskowej prowadzącej szkolenie (osobiście, telefonicznie, drogą mailową).
Szkolenie będą odbywały się w 30 różnych jednostkach w całym kraju - można wybrać dowolną z nich. W województwie podlaskim projekt będzie prowadzony w 18. Białostockim Pułku Rozpoznawczym. Pierwszy etap, organizacyjny, odbędzie się tam w weekend 6-7 maja. Natomiast drugi etap, szkoleniowy zaplanowano w terminie 16-29 lipca. Informacji o szkoleniach w 18 Białostockim Pułku Rozpoznawczym udziela kpt. Paweł Ciołko, tel. 261 398 796, 514 930 134.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl