Aktualności

Wróć

Tradycyjne czy oryginalne? Najpopularniejsze imiona w Białymstoku

2013-11-19 00:00:00
Przed ważnym dylematem stają rodzice noworodków, którzy zastanawiają się, jak nazwać swoje dziecko. Jakie imiona są w Białymstoku najpopularniejsze, a jakie najbardziej oryginalne? Przedstawiamy rejestr z Urzędu Stanu Cywilnego.
M.A.
Od początku 2013 roku w Białymstoku zarejestrowano ponad 5200 urodzeń. Każde z nowo narodzonych dzieci otrzymało imię, które wybrali mu rodzice. Musieli oni podjąć bardzo ważną decyzję – ich pociecha będzie je nosiła przez całe życie.

Jakub i Julia – niezmiennie od lat

Według statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku, w 2013 roku najpopularniejszymi imionami męskimi są: Jakub (utrzymuje się na szczycie listy od kilku lat), Kacper, Filip, Michał i Szymon. Najczęściej nadawane imiona żeńskie to: Julia, Aleksandra, Zofia, Lena i Zuzanna.

Dla porównania – w 2012 roku chłopcy najczęściej otrzymywali imiona: Jakub, Michał, Kacper, Szymon, Mateusz, a dziewczynki: Julia, Aleksandra, Maja, Wiktoria, Amelia.

- Od 2009 roku statystyki dotyczące najpopularniejszych imion w Białymstoku praktycznie się nie zmieniają, a jeżeli są jakieś innowacje, to raczej nieznaczne – twierdzi Anna Snarska, kierownik departamentu urodzeń Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku.

Oryginalnie czy tradycyjnie?

Wśród najbardziej oryginalnych imion nadanych w Białymstoku znalazły się m.in. Tytus, Cyprian, Alfred, Nikita oraz Lara, Zaja, Róża i Daniela.

- Moda na nadawanie bardzo oryginalnych imion już przygasa. Częściej wraca się do tradycyjnych wzorców – białostoczanie dojrzalej podchodzą do nazywania swoich pociech – mówi kierowniczka departamentu urodzeń.

Według artykułu 50. prawa stanu cywilnego, nie powinno się m.in. wybierać dla dziecka więcej niż dwóch imion, imion ośmieszających, zdrobniałych, takich, które nie wskazują jasno na płeć osoby noszącej je oraz tych obco brzmiących (wyjątkiem są dzieci z małżeństw mieszanych).

- Istnieją spekulacje, że w przyszłym roku artykuł 50. prawa stanu cywilnego zostanie zniesiony i rodzice będą mieli pełną swobodę w nadawaniu imion dzieciom. Nie jest to jeszcze pewne, nie wiadomo, czy ten pomysł wejdzie w życie – informuje Anna Snarska.

W tym roku modne są także imiona tradycyjne - zarejestrowano 76 dziewczynek imieniem Anna oraz 47 chłopców – Franciszków. Częściej notuje się także Antonich, Stanisławów, Gabriele i Gabrieli.
Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl