Aktualności

Wróć

Tony zebranych baterii przez młodych białostoczan

2019-03-05 16:00:25
Imponujące rozmiary przybrała akcja Spółki Lech, która zachęca młodych białostoczan do zbierania i przekazywania zużytych baterii. Najwięcej skorzysta na niej środowisko.
Spółka Lech
Już 2 tony zużytych baterii zebrali młodzi mieszkańcy Białegostoku podczas tegorocznej akcji edukacyjnej Bez stresu dla środowiska organizowanej przez spółkę Lech, która zarządza systemem gospodarki odpadami komunalnymi w mieście. Jej zakończenie planowane jest w czerwcu. Klasy, szkoły, grupy przedszkolne oraz indywidualnie uczeń i przedszkolak, którzy zbiorą najwięcej takich odpadów, zostaną nagrodzeni.

Celem akcji jest zebranie jak największej ilości baterii jako odpadu niebezpiecznego,  zagrażającego ludziom i środowisku oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży białostockich jednostek oświatowych, dotycząca nowych zasad segregacji odpadów w mieście. W akcji uczestniczą placówki oświatowe z terenu Białegostoku, które zgłosiły swój udział jesienią 2018 r.

Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach:
- Ekoszkoła / Ekoprzedszkole,
- Ekoklasa / Ekogrupa,
- Ekouczeń / Ekoprzedszkolak.

- Właśnie jesteśmy na półmetku akcji. Nasz Białystok jest Eko odebrał już 2 tony baterii zebranych przez dzieci i młodzież. Zwracamy się do wychowawców, aby już teraz zgłaszali do nas informacje o możliwości odebrania kolejnych partii zebranych baterii i nie czekali z tym do ostatniej chwili w czerwcu, kiedy planowane jest podsumowanie akcji – mówi Zbigniew Gołębiewski, rzecznik spółki Lech.

Wyniki zbiórki baterii zostaną opublikowane na stronie internetowej  www.odpady.bialystok.pl dnia 12 czerwca 2019 r. Wręczenie nagród odbędzie się zaś 19 czerwca 2019 r. w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Andersa w Białymstoku.

Baterie to odpady niebezpieczne, które stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka. Dlatego nie mogą być wyrzucane do zwykłego kosza na śmieci. Baterie wyrzucamy do specjalnych pojemników. Znajdują się one niemal w każdym większym sklepie na terenie Białegostoku. Zebrane w ten sposób baterie i akumulatory trafią do specjalistycznych firm, które zajmują się ich unieszkodliwianiem i odzyskiem zawartych w nich surowców wtórnych.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl