Cenna zielona wiedza
To nie tylko wynik wprowadzania unijnych przepisów, ale przede wszystkim rosnącej świadomości konsumentów. Polacy coraz częściej wybierają wyroby ekologiczne czy korzystają z odnawialnych źródeł energii. Zielone produkty czy eko-firmy są jednymi z najbardziej poszukiwanych na dzisiejszym rynku, dlatego wiedza na ich temat jest szczególnie cenna.
Tematykę tę przybliża ciekawy projekt — Wschód Zielonego Biznesu. W jego ramach ze szkoleń i doradztwa będą mogły skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z trzech województw Polski Wschodniej: podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.
— Wiedza to inwestycja. Kwestie środowiskowe, odnawialne źródła energii, energooszczędność czy systemy zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie stanowią zagadnienia, które mogą firmie przynieść realne korzyści, i na które jednocześnie coraz większy nacisk kładzie Unia Europejska — mówi Magdalena Maksimowicz, kierownik projektu Wschód Zielonego Biznesu.
Propozycje szkoleń
Jak tłumaczy, nacisk na ekologię w firmach szczególnie widać w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020.
— Jeśli firmie zależy na pozyskaniu dotacji, powinna trzymać rękę na pulsie i dbać o aspekty środowiskowe, poszerzając wiedzę swoich pracowników — mówi ekspertka.
Stąd pomysł Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego na cykl szkoleń i doradztwa. Skupią się one wokół kilku zagadnień, których wspólnym mianownikiem będzie zielony biznes. W ich trakcie będzie można poszerzyć wiedzę na temat gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie, czy odnawialnych źródeł energii, o których w tej chwili dyskutuje niemal cała Europa. Zaplanowano szkolenia dotyczące energooszczędności oraz eko-marketingu, czyli tworzenia i wykorzystywania wizerunku przedsiębiorstwa ekologicznego i eco-label.
W ramach Wschodu Zielonego Biznesu przewidziano również szkolenia dla przedsiębiorców działających w rolnictwie. Ich tematyka skupi się na produkcji rolnej na potrzeby energetyki (uprawie roślin energetycznych, wykorzystaniu odpadów rolniczych do wytwarzania biogazu). Pracownicy firm skorzystają też z doradztwa nt. systemów zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie oraz przepisów w zakresie ochrony środowiska.
Trwają zapisy
Co najważniejsze, udział w szkoleniach na pewno nie będzie dla firm straconym czasem. Przed ich rozpoczęciem zostanie bowiem przeprowadzona diagnoza potrzeb szkoleniowych i doradczych. Dzięki temu, zostanie dobrany ich właściwy zakres, tak by uwzględnić specyfikę i sposób działania danego przedsiębiorstwa.
W ramach projektu przewidziane jest 80 godzin szkoleń na pracownika. Szkolenia i doradztwo są bezpłatne. Ich terminy będą dopasowane do potrzeb przedsiębiorstw.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie
www.wschodzielonegobiznesu.pl oraz mailowo: wzb@pfrr.pl i telefonicznie: nr 85 653 72 13.
Wschód Zielonego Biznesu jest realizowany przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego w ramach działania 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Zielone światło! — wsparcie rozwiązań proekologicznych.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]