Wyniki badań naukowców z Białegostoku - mgr. Krzysztofa Szerenosa i dr. hab. Andrzeja Stupakiewicz, prof. UwB - opublikowało Nature. To pierwsza publikacja pracowników UwB w czasopiśmie o tak wysokiej randze.
Białostoccy naukowcy prowadzili badania we współpracy z Uniwersytetem w Nijmegen w Holandii. Ich odkrycie - nowa technologia ultraszybkiego zapisu informacji - jest przełomowe i może zrewolucjonizować technologię pamięci magnetycznych, ponieważ pozwala na najszybszy znany dotychczas proces zapisu i odczytu informacji - w czasie 20 pikosekund (pikosekunda to bilionowa część sekundy).
Metoda ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego jest oparta na zastosowaniu wyłącznie bardzo krótkich impulsów laserowych. Dzięki temu dane w pamięciach komputerowych można będzie zapisać i odczytać nawet tysiąc razy szybciej niż dotychczas, a w dodatku znacznie bardziej energooszczędnie.
Będzie okazja, aby zainteresowane osoby mogły zagłębić się w ten temat. Już we wtorek (31.01) na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się otwarty wykład dr. hab. Andrzeja Stupakiewicza, prof. UwB. Zaproszeni są wszyscy chętni.
Więcej informacji:
Wykład otwarty Ultraszybki zapis informacji