Kultura i Rozrywka

Wróć

To jedyny projekt tego typu w regionie. Młodzież poznaje sztukę tańca

2017-04-10 17:01:04
Projekt Więcej niż tańczące parabole Podlaskie Stowarzyszenie Tańca realizuje od 2011 r. Jego celem jest rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania tańcem, które ma pomóc w stawaniu się świadomym odbiorcą sztuki tańca.
Marcin Grześ
Tegoroczna edycja projektu Więcej niż tańczące parabole Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca obejmować będzie innowacyjną w formie edukację młodzieży licealnej odbywającą się poprzez realizację twórczych spotkań z tańcem, zakończonych prezentacjami.

Projekt dla młodzieży otwartej na nowe idee

Partnerami projektu zostały szkoły, które cechują się otwartością na nowe idee oraz rozwijające młodzież zajęcia uzupełniające - ZSO nr 3 III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego
w Białymstoku.

W projekcie wezmą udział uczniowie wspomnianych wcześniej dwóch białostockich szkół. Efekty przedsięwzięcia trafią do szerokiej publiczności z Białegostoku i okolic.

Spotkania, warsztaty, spektakl taneczny

W ramach etapu wykonawczego przeprowadzone zostaną działania praktyczne podzielone na następujące części. W pierwszej, która potrwa do 20 kwietnia, zaplanowano spotkania Karoliny Garbacik z uczniami podczas lekcji, mające na celu pobudzenie zainteresowania tańcem i zachęcenia do uczestnictwa w projekcie. Obejmować będą one wszystkie klasy obu szkół uczestniczących w projekcie, czyli około 1000 uczniów. Podczas lekcji zaprezentowane zostaną podstawowe zagadnienia dotyczące tańca. Uczniowie mają szansę nieco przyjrzeć się różnym formom i stylom tańca, spróbować je usystematyzować.

W drugiej części - od 21 do 28 kwietnia - odbędzie się warsztat teoretyczno-praktyczny. Celem zajęć jest wprowadzenie uczestników w zagadnienia dotyczące charakterystyki różnych form tańca. Warsztaty obejmują cykl 5 spotkań, w ramach których będą oni mieli okazję zapoznać się z następującymi formami: taniec współczesny prowadzony przez Dorotę Baranowską, taniec jazzowy prowadzony przez Klaudię Nierodzik, taniec ludowy i charakterystyczny prowadzony przez Radosławę Radę Bogusławską, taniec klasyczny prowadzony przez Eduarda Bablidze oraz street dance prowadzony przez Katarzynę Daszutę.

W części trzeciej, która potrwa od 29 kwietnia do 11 czerwca, grupa 30 uczestników zmierzy się z zadaniem realizacji spektaklu tanecznego. Uczestnicy pod opieką choreografa - Doroty Baranowskiej i we współpracy z muzykiem przygotują pokaz taneczny kończący etap wykonawczy, który odbędzie się w SDK DanceOFFnia - partnera projektu.

Wyjazdy do Lublina i Warszawy

Młodzież będzie zaangażowana niemal we wszystkie aspekty realizacji pokazu końcowego, zgodnie z własnymi zainteresowaniami: w zakresie praktyki tańca, krytyki, teorii, obsługi technicznej spektaklu (oświetlenie/nagłośnienie), projektowania scenografii i kostiumów, promocji, fotografii i filmu. W tym roku uczniowie będą współpracować z artystami i innymi osobami zaangażowanymi w realizację projektu.

Osoby zaangażowane w części projektowe obejrzą wiele spektakli tanecznych, m.in. podczas Festiwalu Kalejdoskop 2017 w Białymstoku. Grupa pojedzie także do Lublina, aby 29 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Tańca obejrzeć spektakl Horses in the sky Kibbutz Contemporary Dance Company. Zobaczy także generalną próbę do spektaklu Jezioro łabędzie w Operze Narodowej - Teatrze Wielkim w Warszawie. Będzie też miała okazję zwiedzić teatr oraz jego specjalistyczne pracownie takie jak np. kostiumeria. Młodzież spotka się również z teoretykiem i krytykiem tańca. Po obejrzeniu odbędzie się warsztat analizy spektakli tanecznych.

Projekt zakończy się pokazem sceniczny uczniów, a także wystawą fotograficzną dokumentującą przebieg projektu. Jest on realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2017.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl