To jedyna taka noc w roku. Można podejrzeć tajemnicze ptaki
Przed nami już piąte ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne Noc Sów 2016. Tajemnicze ptaki można będzie podejrzeć także w woj. podlaskim.
pixabay.com
Marzec to najbardziej aktywny okres w roku dla większości sów. Rozpoczynają bowiem wtedy swój okres godowy. Noc Sów jest doskonałą okazją, by bliżej przyjrzeć się fascynującym ptakom. Ogólnopolską akcję organizuje stowarzyszenie Ptaki Polskie. Włączają się w nią także inne organizacje pozarządowe i instytucje. W tym roku w dniach 11-13 marca odbędzie się piąta odsłona akcji.
- Dzięki współpracy z wolontariuszami ornitologami i edukatorami w całym kraju wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznamy metody badań i ochrony sów oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Co więcej, wyjdziemy w teren, gdzie będziemy poznawać, nasłuchiwać i wabić sowy. Uczestnikiem Nocy Sów może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy na temat ptaków czy przyrody - mówi Anna Pilarska z Kampanii Bądź na pTAK.
Mimo że najczęściej schowane w mroku nocy lub starej dziupli albo gdzieś na strychu - sowy z bliska zaskakują urodą. Od ogromnego puchacza, po maleńką sóweczką, niewiele większą od wróbla - sowy mienią się beżami, brązami i szarością w tysiącach odmian i odcieni.
Także w województwie podlaskim można będzie wziąć udział w Nocy Sów. Specjalne wydarzenia odbędą się w Białymstoku, Białowieży, Sejnach i Suwałkach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej akcji.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl