Aktualności

Wróć

To jedna z najpiękniejszych białostockich kamienic. Właśnie przechodzi remont

2016-07-22 19:08:44
Rozpoczął się remont XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 77. To jeden z najznamienitszych przykładów ceglanego Białegostoku. Kiedyś mieściły się tam sklepy i mieszkania, dziś zajmuje ją placówka edukacyjna.
Ewelina Sadowska-Dubicka
W marcu białostoccy radni przyznali Zakładowi Doskonalenia Zawodowego 96,6 tys. zł na remont kamienicy przy ul. Sienkiewicza 77. Miejska dotacja pokryje część kosztów prac, jakie zaplanowano przy zabytku. W 2007 r. przeszedł on gruntowny remont, oczyszczono jego elewację, a teraz planowane są roboty na dachu: naprawa więźby dachowej, wymiana pokrycia, okien dachowych, a także rynien i rur spustowych. Oprócz tego konieczne jest przemurowanie attyk oraz naprawa ubytków w elewacji.

Wszystkie te prace mają być wykonane w tym roku. Przy kamienicy już stanęło rusztowanie z siatką zabezpieczającą. Pokryło ono całą elewację od strony ul. Sienkiewicza.

Trzykondygnacyjna, eklektyczna kamienica przy ul. Sienkiewicza 77 to jeden z najpiękniejszych, tak dobrze zachowanych, przykładów XIX-wiecznej ceglanej architektury w Białymstoku. Zdobi ją bogaty detal z czerwonej cegły.

Budynek powstał w latach 90. XIX w., był własnością Gecela i Małki Kantorowiczów, od 1897 r. mieściła się tam siedziba agencji przemysłowo handlowej rodziny Lurie. Wg innych źródeł, wybudował go Jankiel Mejer Kryplański, a w 1909 r. nieruchomość przebudowała Magdalena Nachtigal. Jej mąż prowadził sklep z towarami kolonialnymi i bakaliami oraz skład win. W kamienicy w okresie międzywojennym działał skład apteczny, skład win i wódek oraz sklep spożywczy. Piętra zajmowały mieszkania. Na zapleczu posesji funkcjonowała też farbiarnia tkanin.

Magdalena Nachtigal pozostawała właścicielką nieruchomości przy ul. Sienkiewicza 77 do II wojny światowej. Po wojnie budynek, jako mienie opuszczone, przejął Tymczasowy Zarząd Państwowy, po czym obiekt wydzierżawiono Naukowemu Instytutowi Rzemieślniczemu. Od tego czasu, wyremontowany po zniszczeniach wojennych, używany jest na cele dydaktyczne. Najpierw przez Zakład Doskonalenia Rzemiosła, potem Zakład Doskonalenia Zawodowego, który działa tam do dziś.

Kamienica od 1982 r. znajduje się w rejestrze zabytków.

Oprócz budynku ZDZ, dzięki miejskim dotacjom (w sumie to 1,2 mln zł), remonty przejdzie w tym roku jeszcze 8 zabytków: katedra, kamienice przy ul. Lipowej 47, Warszawskiej 20 i Ciepłej 1, attyka elewacji ogrodowej Pałacu Branickich oraz Pałacyk Beckera przy ul. Świętojańskiej. Z zabytków ruchomych konserwacji będą poddane 2 ambony w kościele św. Rocha oraz ornaty z fundacji Jana Klemensa Branickiego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl