Nauka

Wróć

To jeden z ostatnich egzaminów gimnazjalnych. Część humanistyczna [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

2018-04-18 07:38:35
W środę (18.04) odbędzie się przedostatni egzamin gimnazjalny. Ostatni, będzie za rok.
pixabay.com
W środę w całym kraju odbędzie się egzamin gimnazjalny. To przedostatni taki test, bowiem zgodnie z reformą edukacji trwa wygasanie gimnazjów w całym kraju.

Pierwszego dnia uczniowie wykażą się wiedzą humanistyczną z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Kolejnego dnia napiszą część matematyczno-przyrodniczą, a w piątek (19.04) czeka ich test z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i/lub rozszerzonym.

W województwie podlaskim łącznie do egzaminu gimnazjalnego przystąpi 10 795 uczniów z 231 szkół. Z samego Białegostoku test napisze 2710 osób.

Na sprawdzenie znajomości języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym zgłosiło się 8 817 uczniów (część podstawową piszą wszyscy). Najwięcej osób wybrało język angielski – 8775, rosyjski – 1182, niemiecki – 778, francuski – 40, hiszpański – 17 oraz włoski – 3.

Egzamin gimnazjalny ma formę pisemną, przystąpienie do niego (a nie wynik) jest warunkiem ukończenia szkoły.

Osoby, które z jakichś powodów nie pojawią się na egzaminie, będą mogły przystąpić do niego na początku czerwca. Uczniowie, którzy się spóźnią lub zostaną złapani na ściąganiu, również będą musieli napisać test w drugim terminie.

Gimnazjaliści muszą pamiętać o zabraniu ze sobą długopisów lub piór z czarnym atramentem. Na salę nie wolno wnosić maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia czy napojów.

ARKUSZE I ODPOWIEDZI

Na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej pojawiły się już arkusze z zadaniami, które młodzież pisała podczas egzaminu gimnazjalnego.

W przypadku testu z historii i wiedzy o społeczeństwie - uczniowie musieli wykazać się m.in. umiejętnością czytania ze zrozumieniem oraz czytania mapy, które przedstawiała rozwój Imperium Rzymskiego. Z kolei na podstawie mapy ukazującej granice państwa w roku śmierci Bolesława Krzywoustego oraz w roku śmierci Władysława Łokietka trzeba było ocenić prawdziwość podanych w teście zdań.

Młodzież musiała także uzupełnić zdania ilustracji. Trzeba było określić w jakim stylu jest ona zbudowana i wskazać charakterystyczne cechy - chodziło o styl gotycki. Na podstawie diagramu trzeba też było wskazać, z którego podatku pochodziły największe wpływy do budżetu państwa.

Łącznie na uczniów czekało 25 zadań.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl