Nauka

Wróć

To często przekreśla marzenia o karierze artysty. Pomóc chce Uniwersytet Medyczny

2016-11-07 08:10:44
Złe nawyki w pracy z głosem mogą przekreślić marzenia młodych ludzi o karierze artystycznej. Pomóc postanowił Uniwersytet Medyczny wraz z Białostockim Studiem Piosenki.
pixabay.com
Wieloletnia obserwacja młodzieży uzdolnionej artystycznie uczestniczącej w Podlaskich Warsztatach Piosenkarskich wskazała na potrzebę eliminacji złych nawyków. Okazuje się, że zaburzenia głosu i wady wymowy utrudniają młodym ludziom doskonalenie ich artystycznego warsztatu, a zaburzenia jakości głosu i mowy często uniemożliwiają pomyślne zdawanie egzaminów na studia artystyczne.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz głos i mowa odbiega od poprawności. Coraz więcej w niej zaburzeń różnego rodzaju, m.in. artykulacyjnych czy dykcyjnych. Rodzice i nauczyciele w szkołach nie zawsze zwracają uwagę na to, że młodzież mówi szybko, bez zastanowienia nad poprawnością tworzenia głosu i artykulacją.

Kandydaci do studiowania na uczelniach artystycznych muszą przejść wstępną ocenę foniatryczną, a istnienie przeciwwskazań bezwzględnych bardzo często przekreśla marzenia o karierze.

Ten problem zauważyły Białostockie Studio Piosenki oraz Zakład Fonoaudiologii Klinicznej i Logopedii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Postanowiły współpracować i zorganizować warsztaty foniatryczno-logopedyczne. Osoby zainteresowane udziałem w nich mogą jeszcze do końca listopada kontaktować się z którąś z tych instytucji.

O terminach i szczegółach organizatorzy powiadomią po zamknięciu listy uczestników.
Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl