Tłumy na jarmarku wielkanocnym wokół Ratusza [ZDJĘCIA]
Wkrótce Wielkanoc. Białostoczanie tłumnie ruszyli na tradycyjny jarmark na Rynku Kościuszki.
Grzegorz Chuczun
Na stoiskach przedświątecznego jarmarku można było dostać wielkanocne palmy, pisanki, baranki, zajączki i zabawki na śmigus-dyngus.
- Po ile te palmy? - dało się słyszeć pytanie zadawane przez klientów.
Wiele osób wybierało koszyczki na święconkę - wszak Niedziela Palmowa wypada już za tydzień. Było też sporo amatorów innych wyrobów z wikliny - czy to koszyczków na chleb, czy uroczych puzderek na biżuterię. Dostać było można nawet siedziska dla zwierząt. Producenci wikliny tradycyjnie rozłożyli swoje wyroby na schodach od strony ul. Suraskiej.
Nie mogło oczywiście zabraknąć potraw na wielkanocny stół - wędlin, serów, chlebów czy ciast. Można było też dostać miody, nalewki, piwo kozicowe, podpiwek, kiszonki, soki, zioła, przyprawy i oleje.
Jarmark był także miejscem, gdzie można było wybrać serwetki do wielkanocnego koszyczka, obrus na świąteczny stół, szkło czy wiosenne kwiaty, a także wyroby z drewna, wielkanocne kompozycje i ręcznie wykonane zabawki. Pojawili się również wytwórcy naturalnych mydeł i kosmetyków.
Pochmurna niedziela nie odstraszyła białostoczan. Całymi rodzinami odwiedzali imprezę.
Jarmarki to staropolska miejska tradycja. Już na początku XVI wieku, jak pisał Zygmunt Gloger, zabroniono organizowania ich po wsiach. Staraniem Jana Klemensa Branickiego pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 roku. To wówczas w naszym mieście pojawił się jarmark, który organizowany był w drugą niedzielę po Wielkanocy. W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, chcąc podtrzymywać historyczną tradycję białostockich targów, nawiązał do niej, organizując od 1991 roku coroczny Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, a od 1993 roku Jarmark na Jana. Jarmarki te przez lata rozwijały się i zmieniały otwierając się na coraz to nowych wystawców nie tylko z Polski, ale również z Litwy i Białorusi.
Od 2017 roku, na Rynku Kościuszki wokół Ratusza, Muzeum Podlaskie organizuje Białostocki Jarmark Wielkanocny oraz Białostocki Jarmark Świętojański. Można na nich kupić specjały regionalnej kuchni i rękodzieło.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl