Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?
To nieinwazyjna metoda leczenia rozlicznych schorzeń i urazów. Polega na oddychaniu 100-procentowym tlenem pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym znajdującym się w specjalnie zbudowanym pomieszczeniu – komorze hiperbarycznej. Metoda ta poprawia naturalne mechanizmy gojenia i procesów naprawczych organizmu, a także doprowadza do zmniejszenia w nim ilości toksyn. Z powodzeniem wykorzystano ją np. w głośnej sprawie 10-letniej Kariny, która przez 6 dni błąkała się po lesie. Dziewczynka poddawana była zabiegom w komorze hiperbarycznej, by można było uratować jej stopy. Aplikowanie tlenu pod ciśnieniem zahamowało rozwijanie się zgorzeli gazowej, która zaatakowała odmrożone kończyny.
- Warunki podwyższonego ciśnienia sprawiają, iż tlen w organizmie przenika nie tylko przez hemoglobinę, jak dzieje się w naturalnym środowisku człowieka, ale również rozpuszcza się w osoczu krwi. Tlen posiada naturalne właściwości bakteriobójcze, jak też wypiera z organizmu trucizny, np. tlenek węgla, sprzyja przyjmowaniu się przeszczepów i działa ograniczająco na wszelkie zakażenia – mówi Thomas Chmielewski z firmy Tlenova.
Warto dodać, że tlenoterapia w komorze zyskuje ogromną popularność na całym świecie ze względu na to, że jest jedną z najbardziej skutecznych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała, nawet tych, które mogły być wcześniej niedotlenione. Do firmy Tlenova zgłasza się coraz więcej pacjentów.
- Regularne zabiegi w komorach ciśnieniowych sprzyjają zwiększeniu odporności, a także wypieraniu toksycznych substancji. I tak, osoba poddana terapii, która była uzależniona od nikotyny, przestaje odczuwać potrzebę dostarczania jej do organizmu. Zyskuje zdrowie i poprawia swoją kondycję – wyjaśnia Chmielewski.
Poza tym tlenoterapia hiperbaryczna przynosi wiele korzystnych efektów. Stosowana jest jako rehabilitacja kardiologiczna przy chorobie wieńcowej, miażdżycy, nadciśnieniu, zaburzeniach lipidowych. Wybierana jest także jako rehabilitacja neurologiczna po niedokrwieniach, wylewach i udarach mózgu. Bardzo dobrze wkomponowuje się również w takie dziedziny jak: chirurgia, stomatologia, ortopedia, dermatologia czy ginekologia. Udowodniono też, że pomaga leczyć powikłania cukrzycy, autyzm czy ADHD.
Jak wyglądają zabiegi?
Każda wizyta w komorze hiperbarycznej odbywa się w obecności specjalistycznej kadry. Jeden zabieg trwa 75 minut. Może być wykonywany raz dziennie. Ilość seansów jest dostosowana do indywidualnych potrzeb, oczywiście w zależności od zaleceń i rozpoznanego schorzenia. Może to być 10, 30, a nawet 60 zabiegów.
Przed każdym seansem pacjenci są instruowani przez kadrę i otrzymują przygotowane maski tlenowe. Dzieci wchodzą do komory hiperbarycznej wraz z opiekunami.
Należy pamiętać, że chorzy nie mogą mieć nic elastycznego, tylko luźne, bezuciskowe ubranie.
Warto wybrać się na taki zabieg, tym bardziej że w firmie Tlenova pierwsza konsultacja jest bezpłatna.
Kto nie skorzysta z tlenoterapii?
W przypadku tej metody ryzyko powikłań jest niewielkie. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, o których dobrze jest wiedzieć. Należą do nich ostre schorzenia uszu, nieleczona odma, padaczka, stosowanie niektórych leków, zapalenie nerwu wzrokowego, wrodzona sferocytoza (niedokrwistość), ciąża, rozrusznik serca, stany gorączkowe, choroby płuc z retencją dwutlenku węgla, zapalenie nerwu wzrokowego czy infekcje wirusowe.
Więcej informacji o komorze hiperbarycznej można znaleźć na
na stronie internetowej firmy Tlenova
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]