Ideą projektu Tkactwo 3D jest wykorzystanie rodzimych technik tkactwa ręcznego z terenów północno-wschodniej Polski w projektowaniu współczesnych form tkackich. Rezultatem działań są unikatowe obiekty będące symbiozą sztuki i rzemiosła. Tkaniny funkcjonują w przestrzeni, w której porusza się widz, mając bezpośredni wpływ na jakość i kulturę jego życia. Specyficzny rodzaj ekspozycji uwydatnia haptyczne właściwości tkanin, skracając dystans między obserwatorem a obiektem. Cechą szczególną przedsięwzięcia jest ochrona niematerialnego dziedzictwa kultury w postaci wiedzy przekazywanej między pokoleniami.
Marta Pokojowczyk jest historyczką sztuki, malarką. Urodzona we Wrocławiu, gdzie w 2017 roku założyła Atelier tkackie Interweave Studio. W swojej twórczości rozwija koncepcję Humanizmu tkanin, kierującą się ku doświadczaniu ręcznie tkanych form przez człowieka. Pokojowczyk uczestniczy w wystawach i festiwalach krajowych i zagranicznych, między innymi w Niemczech, Włoszech i Portugalii.
Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 18.00 w Galerii WOAK-u przy ul. Kilińskiego. Wystawa potrwa do 14 lutego.
Projekt zrealizowany został w ramach stypendium ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych.
Zobacz też:
Wernisaż wystawy: Tkactwo 3D Marty Pokojowczyk