Kultura i Rozrywka

Wróć

The Bumpers zagra dla Ukrainy w Zmianie Klimatu

2022-03-16 14:12:08
Ukraina potrzebuje wsparcia w każdej możliwej formie. Wciąż trwa tam wojna, a coraz więcej uchodźców przebywa w Polsce. Zmiana Klimatu oraz zespół The Bumpers przeznacza cały dochód z koncertu na rzecz pomocy Ukraińcom.
Materiały prasowe
W czasach, gdy za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna, nie sposób bawić się beztrosko. Dlatego też dochód z koncertu The Bumpers, który odbywa się z okazji dnia św. Patryka, zostanie przeznaczony na działania wspierające Ukraińców, organizowane przez Fundację Dialog oraz ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia.

The Bumpers to jeden z pierwszych polskich zespołów grających muzykę folk rockową, założony w 1991 roku w Białymstoku. Początkowo zespół sięgał po repertuar o silnych korzeniach irlandzkich, z czasem zaczął tworzyć własne aranżacje polskich utworów tradycyjnych.

Początki The Bumpers sięgają 1989 roku. Kilku harcerzy, żeglarzy z tzw. Błękitnej Dziewiątki przy III LO w Białymstoku, pod przywództwem Alberta Żukowskiego, założyło zespół Odbijacze. Pierwsze wykonania to szanty i pieśni morskie a capella. W 1987 i 1990 Odbijacze zdobyli Grand Prix Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Kopyść w Białymstoku.

W 1991 roku po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Alberta Żukowskiego i Maćka Cylwika zespół zmienia nazwę na The Bumpers. Mocny wpływ muzyki irlandzkiej, The Pogues oraz The Waterboys powoduje, że The Bumpers sięgają po instrumenty i nazywają siebie zespołem folk rockowym. W 1992 otrzymują po raz kolejny Grand Prix Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Kopyść oraz zdobywają Nagrodę Specjalną i Nagrodę Publiczności na festiwalu Bazuna. Brali też udział w I Festiwalu Muzyki Ludowej Nowa Tradycja, gdzie uzyskali wyróżnienie, a także występowali na Folk Fiesta w Ząbkowicach Sląskich.

W 1993 ukazuje się pierwsza płyta wydana na kasecie magnetofonowej Jedziem do Irlandii. W 1994 roku zespół zdobywa Nagrodę Publiczności na festiwalu Shanties w Krakowie. W 1996 roku ukazuje się płyta kompaktowa Wiecznie zielone, która zawiera utwory śpiewane przez publiczność na koncertach po dziś dzień. W 1997 roku zespół zagrał na dużych festiwalach muzyki folkowej w Vancouver, Mission w Kanadzie oraz w Neustadt w Niemczech. The Bumpers grali wspólne koncerty z takimi wykonawcami jak: The Dubliners, Fairport Convention, Geraldine McGowan i The Ukrainians.

Wydana w 2013 roku płyta Po polsku to kilkanaście tradycyjnych piosenek polskich. Na płycie gościnnie wystąpiło kilku znanych muzyków – m.in. Beata Bartelik, Józef Kaniecki z zespołu Szela czy Andrzej Makal. Plany zawodowe członków zespołu spowodowały, że The Bumpers w ostatnich latach koncertowali rzadko, ale w 2016 roku wznowili próby i powracają z koncertami z okazji jubileuszu 25-lecia.

The Bumpers grają w składzie:

- Albert Żukowski na gitarze
- Maciej Cylwik śpiewa
- Andrzej Chomaniuk na akordeonie
- Adam Górski na basie
- Krzysztof Sawicki na mandolinie
- Piotr Jancewicz na banjo
- Jacek Radulski na perkusji

Koncert odbędzie się w piątek (18.03), o godz. 19:00 w Zmianie Klimatu.

Bilety w cenie 40 zł (sprzedaż stacjonarna), w dniu koncertu 50 zł.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl