Testowanie nauczycieli przed powrotem do szkół. Ilu chętnych się zgłosiło?
Od 11 do 15 stycznia potrwa masowe testowanie nauczycieli na obecność wirusa SARS-CoV-2. Za proces testowania odpowiadają powiatowe stacje sanepidu. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.
Pixabay
Chętnych nie brakuje
Po feriach, 18 stycznia planowany jest powrót dzieci klas I-III szkół podstawowych. Z powodu trwającej nadal pandemii COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na przeprowadzenie masowych testów wśród nauczycieli. Wcześniej, zbierali informacje o zapotrzebowaniu poprzez kuratoria oraz Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Po przeprowadzeniu analiz wynika, że w Polsce chętnych na wykonanie testu w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 jest ok. 190 tys. nauczycieli. Teraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze wszystkich szkół podstawowych.
Do testów na obecność SARS-CoV-2 do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych mogą zgłaszać się również pracownicy szkolnej administracji oraz obsługi. Aktualnie, resort zdrowia nie ma w planach testowania nauczycieli przedszkoli oraz szkół ponadpodstawowych.
Testowanie jest dobrowolne
Testy na obecność koronawirusa dla nauczycieli będą odbywały się na zasadzie dobrowolności - osoby sceptycznie do nich podchodzące, nie muszą ich robić, ponieważ z odmówienia wykonania testu nie będą wyciągane żadne konsekwencje. Poza tym, jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby, będzie mógł wrócić do nauczania.
O wyniku jest informowany tylko pracownik. Natomiast, jeżeli wynik testu będzie pozytywny, wówczas pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną. Nauczyciel, u którego wykryto zakażenie COVID-19 nie będzie mógł wrócić do szkoły 18 stycznia.
Podkreślić należy, że powrót dzieci do szkół nie jest zależny od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.
Za proces testowania odpowiadają powiatowe stacje sanepidu, każdy chętny pedagog otrzyma osobną informację o terminie oraz miejscu pobierania wymazu. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach oraz mobilnych punktach drive thru. Akcja potrwa od 11 do 15 stycznia. Jeżeli chodzi o szczepionki dla nauczycieli szacuje się, że mogą zostać wykonywane już w marcu.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl