Test combo u lekarza rodzinnego. Poradnie mogą go wykonać na NFZ
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą wykonywać tzw. testy combo na Narodowy Fundusz Zdrowia.
pixabay.com
Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu Poradnie Opieki Zdrowotnej będą mogły wykonywać testy combo, czyli trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą, COVID-19 lub wirusem RSV.
– Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – powiedział szef resortu zdrowia.
Rozporządzenie weszło w życie w poniedziałek (9.01). Zgodnie z nim prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Na test combo kieruje lekarz rodzinny, jeśli stwierdzi, że taki jest potrzebny. Dzięki takim testom możliwe będzie postawienie szybkiej diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia. To szczególnie ważne, gdyż teraz w okresie chorobowym jest nadmiernie stosowana antybiotykoterapia. Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej apeluje do lekarzy, by rozważnie podchodzili do antybiotykoterapii:
- Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl