Aktualności

Wróć

Terytorialsi i plan szkoleń na 2019 rok. Są też terminy dla kandydatów

2019-01-11 15:32:48
Wraz z początkiem 2019 roku ruszają kolejne szkolenia podlaskich Terytorialsów. Niektórzy z nich mają przed sobą ostatni ich etap. Jednak wyznaczono także terminy dla kandydatów zainteresowanych służbą w 1. PBOT.
DWOT
Szkolenia indywidualne i specjalistyczne

Terytorialsi z batalionów w Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim od najbliższego weekendu (12-13 stycznia) będą kontynuowali proces szkolenia. Natomiast część żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - w tym roku - rozpocznie etap zgrywający, czyli ostatnią fazę szkolenia.

Cykl szkolenia każdego żołnierza OT trwa trzy lata i podzielony jest na trzy dwunastomiesięczne etapy: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające.

- Od października 2018 roku wszystkie bataliony wchodzące w skład naszej brygady prowadzą, oprócz szkolenia indywidualnego, także szkolenie specjalistyczne przygotowujące żołnierzy do konkretnej funkcji - mówi mjr Adam Mińko, szef sekcji szkoleniowej w 1. PBOT.

Nauka w weekendy

Podstawową formą przygotowania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej są szkolenia rotacyjne odbywające się w soboty i niedziele. W tym roku zostały one zaplanowane w sumie na 80 terminów: 33 na etapie szkolenia indywidualnego, 36 na poziomie szkolenia specjalistycznego oraz 11 jeżeli chodzi o szkolenia zgrywające.

Kolejną formą są szkolenia zintegrowane. Każdy żołnierz OT musi raz w roku przejść ten rodzaj nauki. Trwa on nieprzerwanie 14 dni i z reguły odbywa się na poligonie. W 2019 roku zaplanowanych jest sześć terminów szkoleń zintegrowanych. Pierwsze z nich, już w styczniu, będzie realizować 12. batalion lekkiej piechoty z Suwałk.

Daty dla kandydatów

Z kolei najbliższe szkolenia kandydatów do służby w 1. PBOT rozpoczną się 19 stycznia (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 27 stycznia (żołnierze rezerwy). Natomiast w połowie roku podlascy Terytorialsi, jako jedni z pierwszych w kraju, rozpoczną trzeci i ostatni etap szkolenia.

- Jego zasadniczym celem jest zgrywanie żołnierzy, czyli nauka współdziałania na poziomie plutonu oraz kompanii - wyjaśnia mjr Mińko.

Łącznie w 2019 roku 44 tygodnie zostaną wypełnione co najmniej jedną formą szkolenia. Część zajęć będzie prowadzona przy współudziale instruktorów ze służb mundurowych, m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej. W czerwcu pododdziały brygady wezmą ponadto udział w ćwiczeniu DRAGON-19.

- Celem szkolenia jest przygotowanie żołnierzy OT do wykonywania różnorodnych zadań. Nie zawsze będą one wymagać użycia taktyki wojskowej. Często wiążą się z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są pomocne nie tylko w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, ale i w codziennym życiu - wskazuje por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl