W dziejach białostockiego teatru nie ma spektaklu, który mógłby się równać z Zapiskami. Nie ma sztuki tak sławnej i tak długo utrzymującej się na afiszu. Premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Jakimca odbyła się 29 lutego 1992 r.
Ta rola to żywa legenda
Od prawie 25 lat opowieść o młodszym lejtnancie Michaile Zubowie, Miszy Wyzwolicielu, który 17 września 1939 r. w szeregach Armii Czerwonej wkroczył na terytorium Polski, bawi, wzrusza i wychowuje kolejne pokolenia białostockich widzów. Książka Sergiusza Piaseckiego Zapiski oficera Armii Czerwonej to błyskotliwe studium mentalności człowieka radzieckiego. Na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku możemy je obejrzeć w brawurowej interpretacji Krzysztofa Ławniczaka.
Ci najwierniejsi widzowie oglądali spektakl już nie jeden raz. Wielu z nich dla Krzysztofa Ławniczaka i jego brawurowej roli. Często mówi się o wybitnych kreacjach, rolach życia. Zubow to coś więcej. Świetna adaptacja dokonana przez Andrzeja Jakimca i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego - to żywa legenda o niesłabnącej sile oddziaływania. Fascynuje, zniewala i uczy szacunku do sztuki teatralnej.
653. spektakl na 25-lecie
Krzysztof Ławniczak przyznaje, że zaskoczył go fenomen Zapisków i fakt, że po tylu latach od premiery spektakl wciąż pozostaje w repertuarze białostockiego teatru. 28 lutego przedstawienie zostanie zaprezentowane po raz 653. Monodram cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów, co dodatkowo daje aktorowi wielką radość z grania.
- Między innymi na tym polega sukces Zapisków, że rozmawiam z widzami. To nie jest tak, że sam sobie gram. Ja także pokazuję ludziom zawód aktora. I to też jest dla nich fajne, że świadomie wychodzę z roli. Żeby z jednej strony troszeczkę ludzi rozśmieszyć, a z drugiej strony pokazać, na czym polega różnica między byciem prywatnym a byciem w zawodzie. Tu i teraz. W Zapiskach można zobaczyć tę cienką granicę między światem prawdziwym a światem scenicznym - mówi aktor.
28 lutego odbędzie się specjalny pokaz spektaklu z okazji 25-lecia jego powstania. Przedstawienie będzie można zobaczyć na Scenie Kameralnej o godz. 19.00.
Repertuar Teatru Dramatycznego