Ten leśny ogród to wyjątkowe miejsce na mapie regionu. Odkryj czar Silvarium
Silvarium w Poczopku to miejsce niezwykłe. Łączy w sobie las i ogród. Można tam odpocząć od miejskiego zgiełku i złapać nieco oddechu. Ten tajemniczy obiekt znajduje się na terenie Nadleśnictwa Krynki, niecałe 40 kilometrów od Białegostoku.
Agata Rosińska
Ogród leśny Puszczy Knyszyńskiej został powołany do życia w 2005 roku. Na terenie ponad 30 ha, w unikalny sposób, nie tylko w skali kraju, stworzono obiekt przekazujący w pigułce najważniejsze informacje o leśnym środowisku przyrodniczym.
Zanurz się w zieleni
Silvarium w Poczopku to harmonijna kompilacja ścieżki edukacyjnej i leśnego parku. Na tym terenie zostały wytyczone trasy spacerowe i punkty, gdzie odwiedzający mogą dowiedzieć się ciekawych informacji na temat lasu i jego mieszkańców. Rosną tu także wszystkie drzewa występujące w Puszczy Knyszyńskiej
W tym leśnym ogrodzie zobaczymy przyrodę w najpiękniejszym wydaniu. Ciekawą atrakcją (wkomponowaną w malowniczy krajobraz tego miejsca) są liczne rzeźby z drewna i kamienia, zegary słoneczne, drewniane domki oraz mostki nad strumykiem. Na lewo od wejścia znajduje się tzw. Strigiforium. Jest to miejsce w którym mieszkają głównie ptaki nocne. Ścieżka doprowadzi również do wolier dla bocianów i innych ptaków, które z różnych powodów nie mogą żyć na wolności.
Cały teren będzie z pewnością ciekawy dla dzieci, które bez problemu przejdą całą trasę o własnych siłach ( dziecięcy wózek też powinien dać radę). Mali odkrywcy mogą zainteresować się łańcuchem, który zwisa prosto z nieba czy kamienną żabą. W Galerii Na Skraju Puszczy czynnej codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godz.09.00-17.00, można podziwiać zwierzęta, ptaki i owady. Latem, w małym sklepiku są do kupienia lody i pamiątki. Pomiędzy ścieżkami rozmieszczone zostały stoliki, przy których można odpocząć i coś przekąsić. Na leniwe zwiedzanie należy zarezerwować sobie ok. 2-3 godzin.
Na terenie Silvarium wyznaczono kilka miejsc koncentracji pozytywnej energii. Zostały oznaczone pomarańczowymi lub zielonymi palikami. Informacje na temat wpływu mocy na organizm ludzki opisane zostały na tablicy znajdującej się przy głównej drodze wejściowej.
Parking (zlokalizowany przy samej drodze wojewódzkiej nr 676 Białystok-Krynki) jest bezpłatny, obszerny – przystosowany zarówno dla aut osobowych jak i autobusów. Przygotowano również stanowisko dla kamperów.
Można również pobiegać
Nadleśnictwo Krynki przygotowało także coś dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Biegaczy z pewnością zadowoli zespół tras biegowych – Biegownic. Ścieżki prowadzą przez malownicze zakątki leśne, urozmaicone polodowcowymi wzniesieniami i urokliwą rzeczką. Zwieńczeniem Biegownic jest sympatyczna Zadyszka - wzbogacone wiatami turystycznymi miejsce odpoczynku.
Poniżej przedstawiamy wspomniane trasy biegowe.
Siódemka- To dwie profesjonalnie przygotowane trasy o długości 5,0 km i 2,5 km. Obie w formie pętli. Ich punktem startowym jest nowoczesny parking leśny położony przy szosie Białystok – Krynki.
Krótka- Jest to najkrótsza z trzech tras biegowo-spacerowych. Wynosi 1,1 km. Zaczyna się przy bramie wjazdowej Nadleśnictwa Krynki (leśny parking), przebiega min. Przez Silvarium. Po drodze można się też zatrzymać przy pomniku Pamięci Leśników Zalecana jest dla początkujących, ale ambitnych turystów.
Ekstremka- Najtrudniejsza z trzech tras biegowo-spacerowych. Wynosi 2,7 km. Prowadzi przez typowy drzewostan Puszczy Knyszyńskiej z licznymi wzgórzami morenowymi. Przeznaczona jest dla osób sprawnych i upartych.
Geriatka- Najdłuższa z trzech tras biegowo-spacerowych (5,5 km), łatwa do przejścia i zalecana dla dorosłych i mniej aktywnych, również uprawiających nordic walking.
Święto Brzozy
Co roku w kwietniu organizowane jest Święto Brzozy, na które zaprasza Nadleśnictwo Krynki. Można wtedy spróbować soku z brzozy, który ma właściwości lecznicze.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl