Kultura i Rozrywka

Wróć

Teledysk w scenerii skansenu. Nowa piosenka grupy Hoyraky

2017-02-16 10:12:34
Magda - tak zatytułowana jest piosenka grupy Hoyraky, do której teledysk powstawał w zimowej scenerii Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Utwór pojawia się także w filmie Wnyki.
Tomasz Wiński
Hoyraky to pochodzący z Bielska Podlaskiego zespół, który funduje słuchaczom solidną dawkę energetycznego, ukraińskiego folku z domieszką rockowych brzmień.

Ludowa tradycja łączy się ze współczesnością

Zdjęcia do nowego utworu Hoyraków powstawały w zimowej scenerii Muzeum Rolnictwa im. Krzysztof Kluka w Ciechanowcu. Gościł tam zespół oraz ekipa filmowa Szymona Nowaka - aktora i reżysera, absolwenta Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Utwór, do którego powstawał klip, jest zatytułowany Magda.

Ideą grupy Hoyraky jest wykorzystanie wielokulturowości własnego regionu, jakim jest Podlasie, poprzez łączenie tradycyjnych ukraińskich piosenek ludowych z elementami współczesnego rytmu (wzbogacając je szczyptą rocka i reggae). W styczniu 2011 r. odbyły się pierwsze próby, a obecny skład grupy wygląda następująco: Leszek Przybysz - gitara, Wiesław Sędziak - gitara basowa, Jarosław Kaliszewicz - perkusja, Piotr Ostaszewski - akordeon, Kasia Kasik Kownacka - wokal i Marcin Wasiluk - gitara.

Popularność grupie przyniósł występ w telewizyjnym programie Must be the music. Tylko muzyka. Było to w 2013 r. Hoyraky doszły do półfinału muzycznego talent show. Zespół wydał też debiutancką płytę Hoyraky folk'n'roll. Wśród osiągnięć grupy jest również I miejsce w VIII Konkursie Piosenki Ukraińskiej, który odbył się w 2011 r.

Magda we Wnykach

Piosenka Magda pojawia się także w filmie Wnyki - obrazie stworzonym przez Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, który nawiązuje do kultowego obrazu Znachor Jerzego Hoffmana z 1981 r. Zdjęcia do filmu realizowano na Podlasiu. Autorem oryginalnego scenariusza jest Mirosław Miniszewski.

Wnyki opowiadają współczesne losy Czyńskich, Pawlickich i Szapieli, kresowej historii stworzonej jeszcze przed wojną przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza. Głównym bohaterem filmu jest Jakub, który po latach powraca do rodzinnego miasta i zatrudnia się jako dziennikarz w lokalnej gazecie. Czeka go niełatwa konfrontacja z porzuconą przed laty rzeczywistością. Jakub odnajdzie swoją pierwszą miłość – Marysię oraz spotka szkolnego kolegę - Radka. Okaże się jednak, że w życiu trójki przyjaciół wiele się zmieniło. Szukając materiału na pierwszy artykuł, Jakub trafia do odludnego siedliska, które zamieszkuje Joanna Czyńska (w tej roli Stanisława Celińska), wnuczka słynnego Profesora Wilczura. Film miał premierę w grudniu zeszłego roku Bielsku Podlaskim.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl