Zdrowie

Wróć

Tel. 800 137 200 - jeżeli potrzebujemy pomocy lekarza a przychodnie są zamknięte

2021-05-28 08:00:37
Jeżeli będziemy potrzebowali pomocy lekarskiej w nocy lub w dni wolne od pracy, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są nieczynne, możemy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200. To tzw. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu.
pixabay.com
Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Wybierając numer 800 137 200 można otrzymać niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Podczas połączenia, w razie potrzeby, personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie.

Pod wspomnianym numerem dyżurują pielęgniarki lub położne i lekarze.

- W pierwszej kolejności z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu danych pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, pielęgniarka lub położna przeprowadzi wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta. - mówi Beata Leszczyńska z Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - W stanach nagłych, które zagrażają życiu i zdrowiu, pielęgniarka lub położna zaleci wezwanie zespołu ratownictwa medycznego - dodaje.

Jeśli z kolei pielęgniarka lub położna uzna, że potrzebujemy dodatkowej konsultacji, wówczas przekieruje nas do lekarza, podczas tego samego połączenia.

Ze zdalnej konsultacji z pielęgniarką, położną lub lekarzem mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Z myślą o nich przygotowano wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego.

Połączenie z numerem 800 137 200 jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski (wyłącznie dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju). Telefony odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni POZ. Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Obsługuje połączenia w języku polskim oraz w kilku językach obcych: angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl