Teatralny Białysztuk
Osiem spektakli, koncerty, performances, czytanie dramatu - smakowicie zapowiada się tegoroczny Białysztuk. Jego ósma edycja rusza w środę.
Na pomysł Międzynarodowego Festiwalu Inicjatyw Teatralnych wpadli kilka lat temu aktorzy i reżyserzy, absolwenci białostockiej Akademii Teatralnej. Niektórzy z nich współtworzą teraz znakomitą Kompanię Doomsday, której spektakle nagradzane są w kraju i za granicą. Białysztuk się rozrasta. W tym roku aż przez sześć dni będzie można obcować z offową sztuką teatralną na najwyższym poziomie. Przyjadą artyści z Niemiec, Czech i Ukrainy. Swoje spektakle zagrają nie tylko w Akademii Teatralnej i Białostockim Teatrze Lalek, ale wyjdą też z nimi w plener: na Rynek Kościuszki i dziedziniec akademii.
Szmaciane kiełbasy i szynki
Festiwal rozpocznie Little thril Mariusa Koba z Niemiec, nazywany najkrótszym thrillerem na świecie. Natomiast Michalina Kostecka i i Maria Kiniorska w projekcie Polskie mięso wykonały... szmaciane wędliny i szynki. Artystki tłumaczą: Akcja nawiązuje do rzeszy Polaków rozprzestrzeniających się po świecie. Jesteśmy sami naszym towarem eksportowym a polski robotnik za granicą to już w pewnym sensie kanon. Polacy za granicą często wykonują prace poniżej swoich umiejętności, nie mające nic wspólnego z wykształceniem, czasem wręcz uwłaczające. Kostecka i Kiniorska postanowiły sprawdzić, jak to jest znaleźć się w żenującej sytuacji, a jednocześnie wykorzystały polski spryt, sprzedając ręcznie zrobione przez siebie wędliny. Efekt może być zaskakujący. Oba wydarzenia na Rynku Kościuszki w godz. 16-17. Będą powtórzone w czwartek, piątek i sobotę, również na dziedzińcu akademii.
Teatr przekracza granice
Kompania Doomsday i Figurentheater Wilde&Vogel (białostoczanie współpracowali z Niemcami przy spektaklu Salome) zagrają Mewę według Czechowa (Akademia Teatralna, piątek, godz.20). Wydarzeniem będzie Dybbuk Teatru Novogo Fronta z Czech (BTL, niedziela, godz. 20). Przeplata się w nim mistycyzm, abstrakcja, sztuka cyrkowa i taniec współczesny. W programie festiwalu również pokazy studenckie: Wyspy Ewy Woźniak i Orlando Agnieszki Baranowskiej (Akademia Teatralna, piątek, godz. 18). To tylko niektóre z zaplanowanych spektakli.
Tradycyjnie już na Białymsztuku odbędzie się czytanie dramatu. To projekt, który ma przybliżyć polską współczesną dramaturgię. W tym roku gościem będzie Magda Fertacz, autorka dramatów, prozy, scenarzystka. Wydarzenie zaplanowano na sobotę w Akademii Teatralnej o godz. 18, wstęp wolny. Z Ukrainy przyjedzie Grupa Etno XL, która łączy muzykę tradycyjną i folkową z mocnym punkowo rockowym brzmieniem oraz rytmami ska. Jej koncert w sobotę o godz. 20 w Akademii Teatralnej. Na zakończenie imprezy w poniedziałek o godz. 20 wystąpią Małe Instrumenty z Elektrownią dźwięku. To dźwiękowa opowieść o fikcyjnych sposobach przetwarzania dźwięku w światło. Niewielkich rozmiarów instrumenty współpracują na scenie z dźwięko - świetlnymi maszynami przygotowanymi przez zespół specjalnie na to przedstawienie.
Bilety w cenie 12 zł do kupienia na godzinę przed spektaklami w miejscach prezentacji. Na wiele wydarzeń wstęp jest wolny. Festiwal organizuje Stowarzyszenie Promocji Artystycznej.
andy