Teatralne wakacje w Dramatycznym
W poniedziałek, 19 lipca w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku ruszają warsztaty Lato w teatrze. Weźmie w nich udział 56 młodych osób. - Mimo urlopu nasz teatr będzie tętnił życiem - mówi dyrektor Piotr Dąbrowski.
Warsztaty adresowane są do osób w wieku 16-19 lat i potrwają cztery tygodnie. Młodzież podzielona na kilka warsztatowych grup - aktorską, muzyczno-aktorską, kostiumową, kostiumowo-scenograficzną i promocyjno-dziennikarską - będzie pracowała pod czujnym okiem instruktorów.
- W tym czasie dajemy młodym ludziom do dyspozycji cały teatr. Będą pracowali na wszystkich scenach, korzystali z magazynu. To dla nich szansa, by poznali teatr i się w nim zakochali - podkreśla Anna Danilewicz z Teatru Dramatycznego, jedna z prowadzących zajęcia w grupie promocyjno-dziennikarskiej.
Teatr jest odbiciem rzeczywistości
Ten cytat z Szekspira jest mottem tegorocznych warsztatów, a ich tytuł roboczy brzmi lustro. Dlaczego? Bo odbija rzeczywistość, jest narzędziem pozwalającym spojrzeć na samego siebie. Ale lustro jest złudne: mami nas i złośliwie kpi, zamieniając rękę lewą na prawą i wykoślawiając twarz. Tak samo dzięki kreacji scenicznej możemy zobaczyć siebie i otaczający nas świat z boku.
Warsztaty odbędą się w dwóch turnusach. W pierwszym młodzież pozna teatr współczesny (19 lipca - 1 sierpnia), w drugim - teatr animacji i formy (2-15 sierpnia). Codziennie czeka ją sześć godzin zajęć. Na koniec uczestnicy zaprezentują przedstawienia. Każdy z turnusów przygotuje dwa.
- Proponujemy młodzieży fantastyczną zabawę, ale też ciężką pracę - uważa Monika Bania, koordynator projektu, który Dramatyczny organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Teatr Okno.
Wyzwolić kreatywność
Jednym z instruktorów w grupie aktorskiej będzie Bernard Maciej Bania, aktor Węgierki. Artykulacja, emisja głosu, interpretacja - przybliży młodzieży warsztat aktorski. Bania chce się skupić przede wszystkim na świadomości ciała. - W aktorstwie chodzi nie tylko o tekst, ale całą bytność na scenie. Krzysztof Zemło, reżyser i aktor Łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora, zajmie się reżyserskim aspektem pracy z aktorem.
Dzięki zajęciom z Elżbietą Wysocką uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in., jak stworzyć jednostkowe kostiumy (w polskiej tradycji dominuje produkcja masowa - przyp. red.) i wykonać patchwork, którym kostiumolog się zajmuje.
Uczestnicy grupy promocyjno-dziennikarskiej wcielą się w rolę osób, które piszą dla teatru i o teatrze. Anna Danilewicz: - Chcemy nauczyć ich, jak patrzeć na teatr, jak go czytać i jakim językiem go opisywać. Chodzi o wyzwolenie w uczestnikach kreatywności, zmuszenie do wysiłku. Młodzież dowie się, jak przeprowadzić wywiad i promować teatr z wykorzystaniem elementów street-artu.
Zajęcia są bezpłatne. Projekt Lato w teatrze jest finansowany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Teatr Dramatyczny realizuje go po raz drugi. Patronujemy tegorocznym warsztatom.
Edukacja teatralna u Węgierki przez cały rok
Ale nie tylko w czasie wakacji organizowana jest edukacja teatralna. Trwa ona w Teatrze Dramatycznym przez cały sezon. W sumie w różnego rodzaju programach (siedmiu stałych i pięciu sezonowych) wzięło udział blisko 4 tysiące osób.
Warsztaty, spotkania, spektakle, czytanie bajek przez aktorów, zajęcia dla pań ze schorzeniami onkologicznymi, wydanie książki dla dzieci Biedronka Bibinka Mai Kubackiej, cykl wydarzeń przybliżających poezję Słowackiego (w związku z ogłoszonymi obchodami roku wybitnego pisarza) czy Mikstura, czyli Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich - to tylko wybrane edukacyjne propozycje Dramatycznego.
andy