Kultura i Rozrywka

Wróć

Teatr Polska zawita do podlaskich miejscowości

2022-10-02 10:40:47
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie bierze udział w programie Teatr Polska. W ramach programu do miejscowości, w których nie ma teatru przyjeżdżają profesjonalne teatry z całej Polski. W Wasilkowie jako pierwszy wystąpi krakowski Teatr Łaźnia Nowa ze spektaklem Bezpieczne miejsce.
Teatr Łaźnia Nowa
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie dołączył do Programu Teatr Polska. Dzięki temu do Wasilkowa przyjadą profesjonalne teatry: Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa, Fundacja Mikro Teatr z Legnicy oraz Instytut Teatru Przedmiotu z Policznej. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie współtworzy podlaską sieć instytucji biorących udział w programie. Poza nim w sieci są ośrodki Kultury w Gródku, Orli oraz Narewce.

Jako pierwszy Wasilków odwiedzi krakowski Teatru Łaźnia Nowa ze spektaklem Bezpieczne Miejsce w reżyserii Tomasza Fryzła. Sztuka wystawiona będzie w dniu 8 października o godz. 19:00 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie. Bilety w symbolicznej cenie 10 zł można nabyć poprzez stronę moakwasilkow.pl.

Celem Teatru Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Prezentacja spektakli odbywa się w okresie od 1 września do 30 listopada.

Bezpieczne miejsce

Patrzy na okno nad stołem. Podzielone na dwanaście części. Na tym oknie kończy się jego świat. Wyobraża sobie, że jeśli je otworzy, to zobaczy przed sobą mur. Patrzy w okno. Stąd niczego nie widać. Wspina się na stół, klęczy na nim. Patrzy przez kratkę szybek. Nadal nic nie widać. Zbliża twarz do szyby. Coraz bliżej… – słowa te wypowiada główny bohater spektaklu, Adam, siedząc ze swoją partnerką sceniczną, Kingą, przodem do widzów. O kim mówi? O sobie czy o kimś innym? A może o nas wszystkich, siedzących na widowni? Aktor i aktorka patrzą nie tylko w okno, ale i na nas, przenikając wzrokiem czwartą ścianę. Czy nas widzą, czy jesteśmy bohaterami ich monologów? Warto sprawdzić.

Debiutancki spektakl Tomasza Fryzła wywołał niemałe poruszenie podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Zarówno krytycy, jak i widzowie podkreślali niezwykłą szczerość i intymność rozmowy prowadzonej z nami przez dwójkę młodych bohaterów tego niezwykle inteligentnie i ascetycznie napisanego tekstu. Wystarczy go zresztą posłuchać, wczuć się w jego rytm i na własnej skórze poczuć, jak w interpretacji Kingi Bobkowskiej oraz Adama Borysowicza zamienia się w poezję. I zabiera nas w… bezpieczne miejsce. Gdzie się ono znajduje? Trudno powiedzieć, bo zależy to od konkretnego człowieka i jego świata, ale jednego można być pewnym: przez godzinę trwania spektaklu w reżyserii Fryzła, owo bezpieczne miejsce to właśnie teatr, na widowni którego człowiek się znajduje.

Tomasz Fryzeł należy do najciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Robi teatr mądry, przemyślany, niespieszny, zgłębiając nurtujące go (oraz jego pokolenie) problemy z tożsamością, wyobcowaniem, lękiem przed sobą, innym człowiekiem czy światem, wreszcie brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jak się okazuje, potrafi w swoim teatrze znaleźć wspólny język z każdym – życie boli przecież tak samo, bez względu na wiek.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl