Teatr - Lubię to!. Będą warsztaty dla nauczycieli
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał szóstą już dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesienią instytucja zorganizuje warsztaty dla nauczycieli.
Maciej Nowakowski
Teatr - Lubię to! - sezon 2 to zadanie, które polega na realizacji kompleksowego programu edukacyjnego, którego głównym celem będzie podniesienie kwalifikacji i umiejętności, a także stymulacja kreatywności oraz twórczości nauczycieli. Prowadzący zajęcia postawią przed pedagogami sześć najbardziej nurtujących pytań towarzyszących pracy artystycznej: na czym polega reżyseria, gdzie szukać inspiracji na spektakl, co to jest ruch sceniczny, jak stworzyć scenariusz teatralny, jaką rolę pełni muzyka w teatrze, czym jest improwizacja teatralna?
– Dwie edycje warsztatów pokazały, jak ogromne jest zainteresowanie nauczycieli naszą ofertą edukacyjną. Cieszymy się, że w tym roku także będziemy mogli zaprosić pedagogów do wspólnej, twórczej pracy z naszymi aktorami i reżyserami. Mam także nadzieję, że projekt będzie okazją do zacieśnienia współpracy teatru ze szkołami z całego województwa podlaskiego – mówi Piotr Adam Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Projekt Teatr - Lubię to! - sezon 2 będzie złożony z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Instruktorzy opiszą wiedzę teoretyczną w konspektach teatralnych, które zostaną wydane, a następnie przekazane uczestnikom. W trakcie warsztatów z aktorami i twórcami nauczyciele będą natomiast mieli okazję zdobyć umiejętności praktyczne i rozwinąć swoje kompetencje w zakresie sześciu bloków tematycznych.
Dotacja dla warsztatów to szóste z dofinansowań z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwalu Kierunek Wschód IV otrzymał wsparcie z programu Teatr i taniec. Instytucja pozyskała także grant na realizację projektu Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - etap III. Pomoc z programu Kultura Dostępna umożliwi stworzenie spektaklu Cicho... sza... dla dzieci ze spektrum autyzmu. W ramach dofinansowania z programu Infrastruktura kultury możliwy będzie zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego. Ponadto, w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa, teatr zrealizuje zadanie Wolne dziecko.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl