Kultura i Rozrywka

Wróć

Teatr, którego nie było. Premiera w Teatrze Wierszalin

2019-06-11 10:02:25
Teatr Wierszalin zamierza uczcić przypadającą w 2019 roku 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, wystawiając jedną z ostatnich sztuk tego wybitnego dramaturga i inscenizatora.
Anna Dycha
Inspiracją do napisania Sędziów - bo o tej sztuce mowa - stała się zbrodnia, która miała miejsce w 1899 roku w galicyjskiej wsi. Tragedya, jak nazwał swój utwór sam Wyspiański, choć dotyczy wydarzeń jemu współczesnych, ukazuje winę i karę w wymiarze antycznym.

Sekretem tego arcydzieła jest fakt, iż na trzy miesiące przed śmiercią Wyspiański osobiście błagał Ludwika Solskiego, wówczas dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie, o premierę właśnie tej sztuki. Teatr, którego nie było w reżyserii Piotra Tomaszuka jest zatem hipotetycznym zapisem tej odbytej między nimi rozmowy o Sędziach i jednocześnie autorską inscenizacją tegoż dramatu.

Piotr Tomaszuk już kilkakrotnie sięgał po dzieła Stanisława Wyspiańskiego - po raz pierwszy w 1994 roku, kiedy to na supraskiej scenie zrealizował Klątwę z Joanną Kasperek w roli Młodej oraz Markiem Tyszkiewiczem w roli Księdza. Spektakl zdobył m.in. Grand Prix na Festiwalu Klasyki Polskiej w Opolu oraz Grand Prix na IV Ogólnopolskim Zderzeniu Teatrów w Kłodzku.

Supraska premiera to również odpowiedź na wezwanie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego do uczczenia przypadającej w 2019 roku 100. rocznicy inauguracyjnego przedstawienia Reduty – pierwszego polskiego laboratorium teatru, zainicjowanego i kierowanego przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego. Pod hasłem Reducie na stulecie Instytut zachęca m.in. do inscenizacji tekstów z repertuaru Reduty, które w ramach V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa będą miały szansę na zdobycie Nagrody Specjalnej.

Teatr, którego nie było napisał Piotr Tomaszuk z wykorzystaniem tekstu Stanisława Wyspiańskiego. On także wyreżyserował spektakl. Scenografię przygotował Mateusz Kasprzak, a za muzykę odpowiada Adrian Jakuć-Łukaszewicz.

Występują: Rafał Gąsowski (Wyspiański), Piotr Tomaszuk (Solski), Dariusz Matys (Samuel), Monika Kwiatkowska (Jewdocha), Adam Milewski (Natan) i Katarzyna Wolak (Joas).

Premierowe spektakle zaplanowane są w dniach 14-16 czerwca o godz. 19.00. Kolejne pokazy w dniach 21-23 czerwca, następne już w lipcu w ramach festiwalu Podlasie SlowFest.

Repertuar Teatru Wierszalin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl