Instytucja nawiązała kontakt z Państwowym Teatrem Akademickim im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu dzięki organizacji festiwalu Kierunek Wschód.
W 2020 r. białostocka publiczność mogła zobaczyć emisję sztuki pt. Dla Ryszarda III nie będzie miejsca oraz wziąć udział w zdalnej rozmowie z twórcami armeńskiego spektaklu. W tym roku zespół z Armenii przybył do Białegostoku i zaprezentował Dekameron, który bardzo pozytywnie został odebrany przez publiczność.
- Wyjazd do Armenii jest kontynuacją naszej współpracy z Teatrem z Erywania, która od niemal trzech lat układa się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że dzięki temu wyjazdowi kooperacja pomiędzy instytucjami jeszcze bardziej się zacieśni. Spektakle w wykonaniu Państwowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana są na bardzo wysokim poziomie, więc mamy wysoko postawioną poprzeczkę - mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.
Wizyta w Armenii potrwa od 7 do 15 grudnia. Projekt Kierunek Erywań to duże przedsięwzięcie organizacyjne, wymagające zaangażowania obu krajów – Polski i Armenii.
– Mamy nadzieję, że wyjazd do Erywania będzie kolejną szansą do popularyzacji polskiego teatru poza granicami naszego kraju, a także okazją do promocji Białegostoku i województwa podlaskiego. To nasza pierwsza wizyta w Państwowym Teatrze Akademickim im. Gabriela Sundukyana, dlatego liczymy na możliwość przyjrzenia się pracy tej instytucji, a także wymiany doświadczeń w zakresie zarządzania, marketingu oraz promocji – mówi dr Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora.
Na realizację projektu Kierunek Erywań pozyskano dotację ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w listopadzie zrealizował podobny projekt –Kierunek Telawi. Podczas wizyty w Gruzji zaprezentował swoje spektakle, które spodobały się gruzińskiej publiczności.
REPERTUAR TEATRU DRAMATYCZNEGO