Nauka

Wróć

Te dzieci potrzebują, by w nie uwierzyć. Ruszył nabór do Studenckiego Pogotowia Lekcyjnego

2018-10-17 16:32:53
Ruszył kolejny nabór do akcji Studenckie Pogotowie Lekcyjne. Mogą zgłaszać się osoby, które chcą pomóc potrzebującym dzieciom.
Studenckie Pogotowie Lekcyjne
Dzieci potrzebują pomocy w nauce i nie tylko

Uniwersytet w Białymstoku ogłosił kolejny nabór do popularnej już akcji Studenckie Pogotowie Lekcyjne. Polega ona na pomocy dzieciom w świetlicach socjoterapeutycznych. Wolontariusze odrabiają z nimi lekcje, wspierają i zachęcają do pracy oraz działania. Podopieczni tych placówek to zazwyczaj uczniowie szkół podstawowych, którzy wychowują się w rodzinach dysfunkcyjnych, ubogich, niepełnych. W każdej świetlicy jest kilkanaścioro dzieci.

Akcja organizowana jest we współpracy z dwiema białostockimi organizacjami charytatywnymi - Caritas oraz Eleos - i to do ich placówek trafią wolontariusze.

- W tym semestrze wsparciem chcielibyśmy objąć 12 świetlic socjoterapeutycznych na terenie Białegostoku, Supraśla, Sokółki i Kuźnicy Białostockiej, a także rodzinny dom dziecka – mówi Katarzyna Dziedzik z UwB, koordynatorka akcji. I dodaje: – Ta pomoc jest ważna nie tylko dla dzieciaków ze świetlic. Także studenci będą mogli sporo się nauczyć. Praca na rzecz dzieci to okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń, wzmocnienia kompetencji interpersonalnych i sprawdzenia się w kontakcie z innymi ludźmi. Niesienie pomocy potrzebującym daje satysfakcję, uczy empatii i wrażliwości na los innych.

Studenckie Pogotowie Lekcyjne działa od wiosny 2013 r. Pomysł ten okazał się dużym sukcesem. Do tej pory w akcję zaangażowało się kilkuset białostockich studentów, zazwyczaj z Uniwersytetu w Białymstoku. Wiele osób przyłącza się na 1 lub 2 semestry, jednak są też takie osoby, które uczestniczą w akcji przez kilka lat. Łącznie wszyscy wolontariusze spędzili z podopiecznymi świetlic ponad 4 tys. godzin.

Co robią wolontariusze?

Jak wygląda pomoc? Wolontariusze mają zorganizowane w świetlicach socjoterapeutycznych dyżury raz w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godzinach popołudniowych. Grafik jest ustalany wspólnie, by nie kolidował z innymi obowiązkami. Dyżury są wyznaczane z góry na cały semestr.

Wolontariusze zostaną odpowiednio przygotowani do swojej pracy z dziećmi, pracownicy świetlic będą im udzielać niezbędnych wskazówek. Każdy student po zakończeniu akcji może otrzymać zaświadczenie o pracy wolontariackiej wraz z opisem zrealizowanych zadań i wymiarem godzin. Osoby sumienne i systematyczne na koniec roku akademickiego dostaną dodatkowo pamiątkowy certyfikat. Owe dokumenty mogą później przydać się w poszukiwaniu pracy.

Jak się zgłaszać?

Osoby chcące należeć do Studenckiego Pogotowia Lekcyjnego muszą wypełnić kartę zgłoszeniową (dostępną na stronie UwB), zaznaczyć w niej dzień tygodnia i godziny, w których mogą pomagać w świetlicy oraz wysłać dokument na adres pogotowie@uwb.edu.pl – w tytule maila należy napisać Zgłoszenie. Chętni mają czas do 26 października. Organizatorzy będą informowali o wynikach naboru i grafiku dyżurów także drogą mailową. Dyżury ruszą od 20 marca.

W przypadku, gdy tę samą placówkę i ten sam termin dyżurów wskaże większa liczba studentów, o zakwalifikowaniu do udziału w akcji będzie decydowała przede wszystkim kolejność zgłoszeń.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl