Ciągniki na podlaskich drogach
W ubiegłym miesiącu doszło do sytuacji wręcz niespotykanej - jednego dnia w naszym województwie zdarzyły się aż 3 śmiertelne wypadki z udziałem ciągników rolniczych. Pisaliśmy o tym:
Ciągnik przejechał po 79-latku. Zginął na miejscu,
Czarna seria. Kolejne śmiertelne wypadki z udziałem ciągników.
Jak udało nam się dowiedzieć od zespołu prasowego podlaskiej policji, w latach ubiegłych w Podlaskiem zdarzenia drogowe z udziałem ciągników nie należały do rzadkości.
W 2015 r. miało miejsce 13 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 14 zostało rannych. Liczba kolizji wyniosła 122. Zbliżone dane zgromadzono po roku 2016 - 14 wypadków, 3 zabitych, 14 rannych i 125 kolizji drogowych.
Jeżeli zaś przyjrzymy się zdarzeniom, gdzie sprawcą był kierowca ciągnika, w roku 2015 odnotowano 4 wypadki i 73 kolizje. Nikt nie zginął, 5 osób zostało rannych. Rok później - 7 wypadków, 88 kolizji, 8 osób rannych i znów brak ofiar śmiertelnych.
Rolnicy są narażeni na niebezpieczeństwo
Do wielu zdarzeń z udziałem rolników dochodzi nie tylko na drogach, ale także po prostu przy różnego rodzaju pracach w gospodarstwie. Jak tłumaczą przedstawiciele białostockiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, środowisko rolnika w porównaniu z innymi zawodami jest bardzo specyficzne. Rolnicy wykonują różnorodne prace, są więc narażeni na szereg niebezpiecznych, szkodliwych czynników.
Jak wynika z danych za rok ubiegły, do wypadków przy pracy rolniczej w naszym regionie dochodzi najczęściej w wyniku upadku osób - stanowi to 36,1% wszystkich zdarzeń. Liczną grupę stanowią też wypadki rolników powstałe w wyniku uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta (24,1%).
Do szczególnie niebezpiecznych należą wypadki spowodowane przechwyceniem i uderzeniem przez części ruchome maszyn i urządzeń (11%). Do pozostałych przyczyn wypadków należą: upadek przedmiotów (6,3%), zetknięcie się z ostrymi narzędziami i innymi ostrymi przedmiotami (4,8%), uderzenia, przygniecenia przez materiały i przedmioty transportowane mechaniczne lub ręcznie (1,4) oraz inne zdarzenia (12,8%).
Póki co, w roku bieżącym, do KRUS-u zgłoszono 672 wypadki (stan na 27.06). W roku liczba zdarzeń wynosiła 1558, w 2016 - 1593.