Aktualności

Wróć

Targi turystyczne - kopalnia wakacyjnych pomysłów

2010-03-22 00:00:00
Ponad 60 wystawców z kraju i zagranicy oraz tłumy zwiedzających - tak wyglądały trwające od piątku jubileuszowe V Podlaskie Targi Turystyczne, które zakończyły się wczoraj. Patronowaliśmy imprezie.
Anna Dycha
Po raz trzeci Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowała je w hali Uniwersytetu w Białymstoku. Firmy turystyczne, biura podróży, właściciele pensjonatów i kwater zjechali z całego Podlasia oraz innych regionów kraju: Warmii i Mazur, Lubelszczyzny czy Sądecczyzny, ale też z Litwy i Białorusi.

Uzdrawiająca moc borowiny z Birsztan
Na jednym ze stoisk można było poznać atrakcje oferowane przez litewskie uzdrowisko Birsztany. - U nas można leczyć wszystkie schorzenia. Jesteśmy też jedynym na Litwie miejscem, gdzie można samemu robić sobie okłady z borowiny, mieszanki gliny i wody mineralnej - opowiada Henrieta Milauskiené z Centrum Informacji Turystycznej w Birsztanach.
Kto po uzdrowiskowych zabiegach zapragnie aktywnego wypoczynku, może polatać balonem, pojeździć na rowerze czy popływać kajakiem lub łodzią Wikingów. Z miasteczka jest też zaledwie 60 km do Trok z ciekawym, położonym na wyspie, zamkiem, 40 km do Kowna, drugiego co do wielkości miasta na Litwie z ładną starówką położoną między Wilią a Niemnem i 90 km do Wilna, którego reklamować nie trzeba. Można więc rzucić się w wir zwiedzania.

Podróż do przeszłości szlakiem Jagiellonów
Po raz pierwszy na targach prezentował się Szlak Jagielloński. Trudno, by było inaczej, gdyż organizacja turystyczna prezentująca tę trasę powstała zaledwie pół roku temu. Biegnący od Krakowa przez Lublin aż do Wilna szlak został wytyczony w XIV wieku - po unii polsko-litewskiej. Odtąd trakt często przemierzały orszaki królewskie. Był to też często uczęszczany szlak kupiecki, a także trasa m.in. dyplomatów, rycerzy i artystów. W 1569 r. z chwilą utworzenia Rzeczpospolitej Obojga Narodów stał się najważniejszą drogą wspólnego państwa. Jego upadek zapoczątkowało przeniesienie rezydencji królewskiej do Warszawy w XVII w.
Przez wiele lat szlak był zaniedbany, ale teraz trwają prace nad jego dokładnym odtworzeniem. - Pozyskaliśmy XVI-wieczne mapy, które nam w tym pomagają - mówi Janusz Kopaczek, dyrektor biura Organizacji Turystycznej Szlak Jagielloński. - Uznaliśmy też, że szlak jest na tyle cenny, by aspirować do wpisania na listę UNESCO. Ten szlak to taka podróż do przeszłości - dodaje.
Na wszystkich, którzy wyruszą trasą Jagiellonów czeka wiele imprez organizowanych we współpracy z gminami. Choćby Jarmark Jagielloński w Bielsku Podlaskim (29 maja) i Muzyczne Dialogi nad Bugiem w Mielniku (7-8 sierpnia). Do szlaku przystąpiły właśnie te dwie miejscowości z Podlasia.

Zapraszamy do Sądecczyznę
Wita mnie Anna Walczak ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, gdy zaglądam na stoisko prezentujące malownicze zakątki województwa małopolskiego.
Ziemia Sądecka to również debiutant na Podlaskich Targach Turystycznych. Ma jednak wiele do zaoferowania. Stary Sącz z jedynym w Polsce ołtarzem papieskim, który nie został rozebrany po wizycie Jana Pawła II, uzdrowiska Muszyna, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Szczawnik z drewnianą architekturą, jedyna w Polsce rekonstrukcja sektora kolonistów józefińskich, znakomite trasy narciarskie... Długo by wymieniać wszystkie atrakcje Sądecczyzny. Warto tam się po prostu wybrać.

Po broszury i mapy
Tradycyjnie targi były okazją, by poznać największe atrakcje turystyczne Podlasia. Podczas otwarcia imprezy prezydent Tadeusz Truskolaski podkreślał: - Białystok jest stolicą Podlasia. Tutaj powinny rozpoczynać się wszystkie szlaki turystyczne w naszym województwie. Pracujemy nad szlakami turystycznymi w naszym mieście. Po zeszłorocznym szlaku esperanto w tym roku opracujemy Białystok kulinarny i Białystok wielu kultur.
Ale targi to też szansa na odkrycie innych regionów kraju oraz naszych wschodnich sąsiadów. Od kilku lat na targach prezentuje się obwód grodzieński. I tym razem goście z Białorusi, na czele z konsulem generalnym Białorusi w Białymstoku Michałem Aleksiejczykiem, zachęcali do odwiedzenia swojego kraju.
Podczas targów można było też skosztować regionalnych produktów i spróbować sił w speedmintonie i jeździe na trikke. Jednak stoiska kusiły przede wszystkim dużym wyborem katalogów, broszur i map, z których naręczami wychodzili odwiedzający imprezę.

Podczas targów rozdano nagrody w różnych kategoriach. Również nasz portal przyznał nagrodę dla najlepszej strony internetowej wystawcy targów. Otrzymał ją Urząd Miejski w Augustowie.
andy