Targi Książki w Białymstoku. Jacy pisarze odwiedzą imprezę?
Znamy już pierwszych pisarzy, którzy przyjadą na VII Międzynarodowe Targi Książki do Białegostoku. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia.
Piotr Sobolewski
Co roku Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku odwiedza ok. 20 tys. czytelników. Są już one stałym i wyczekiwanym wydarzeniem kulturalnym na Podlasiu. Imprezie towarzyszyć będzie Festiwal Literacki Na pograniczu kultur, w ramach którego odbędą się warsztaty literackie oraz dziennikarskie, spotkania z wybitnymi pisarzami, konkursy literackie, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz liczne działania edukacyjne. Targowe miejsca to Opera i Filharmonia Podlaska oraz Białostocki Teatr Lalek.
Hanna Krall i Martin Pollack
Gościem Targów Książki będzie dama polskiego reportażu - Hanna Krall. Jest pisarką i reporterką, autorką książek reporterskich i dokumentalnych powieści. Laureatka wielu prestiżowych nagród przyznawanych w kraju i za granicą. Książki Hanny Krall tłumaczono na wiele języków. Współpracowała z Polityką, Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Powszechnym, Odrą. W 2017 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się Fantom bólu - zebrane w jednym tomie wszystkie książki Hanny Krall, opowiadające o ludzkich losach, Zagładzie, historii i pamięci.
Ponadto na Targi przyjedzie Martin Pollack - jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych austriackich intelektualistów. Książka Śmierć w bunkrze, opowiadająca jego historię rodzinną, poświęcona ojcu pisarza, który był członkiem gestapo i zbrodniarzem wojennym, weszła już do kanonu literatury dotyczącej tożsamości, winy i odpowiedzialności, a autor stał się w Polsce symbolem etycznego i humanistycznego pisarstwa.
Jego osobiste i zawodowe związki z Polską trwają już ponad sześćdziesiąt lat. W związku z krytyką polityki PRL-owskich władz w latach osiemdziesiątych jako osoba niepożądana miał zakaz przekraczania polskiej granicy. Po upadku komunizmu przez kilka lat, do 1998 r., był korespondentem Der Spiegel w Polsce. Po powrocie do Austrii pozostał przyjacielem i rzecznikiem Polski, czego wyraz daje w swojej działalności dziennikarskiej i translatorskiej - przełożył na niemiecki m.in. książki Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Wilka, Andrzeja Bobkowskiego.
Gratka dla młodych czytelników: przyjedzie Martin Widmark
Jest też dobra informacja dla młodych czytelników. Białystok odwiedzi znany, szwedzki autor książek dla dzieci i młodzieży - Martin Widmark. Będzie czas na rozmowę, zdobycie autografu czy pamiątkowe zdjęcie.
Martin Widmark urodził się w 19 marca 1961 r. Pracował jako nauczyciel w szkole średniej. Był także nauczycielem języka szwedzkiego w szkole dla imigrantów. Obecnie jest pełnoetatowym autorem książek dla dzieci i młodzieży. Fascynuje się małymi osobliwościami tego świata: od tych związanych z jedzeniem czy muzyką, do dziwactw ludzkich i językowych.
Jest uważany za jednego z największych szwedzkich współczesnych autorów literatury dla dzieci. Seria Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.
Organizatorzy z Fundacji Sąsiedzi zapraszają młodych czytelników szczególnie 20 kwietnia - będzie to dzień im poświęcony. W programie znajdzie się kilkanaście spotkań z autorami.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl