Tegoroczna edycja Kalejdoskopu odbędzie się od czwartku (2.06) do niedzieli (5.06). Motywem przewodnim festiwalu jest mobilność.
- Festiwal Tańca Współczesnego Kalejdoskop istnieje dzięki ludziom, dzięki naszemu lokalnemu środowisku tańca, które 20 lat temu rozpoczęło malutkie wydarzenie, które z czasem stało się jednym z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Polsce - mówiła podczas konferencji Karolina Garbacik, dyrektorka festiwalu.
Taniec współczesny na świecie rozwija się już ponad 100 lat. W Białymstoku jego początki można datować na lata 90. XX w.
- Mamy trzydziestoletnią historię tańca współczesnego w naszym mieście. W 2002 r. odbyła się pierwsza edycja Kalejdoskopu - wspominała Garbacik.
W 2003 r. festiwal się jednak nie odbył, stąd tegoroczny jest edycją XIX.
- To na co stawiamy w tym roku to przede wszystkim energia, ruch, aktywny odbiorca i przemieszczanie się. Po tym siedzeniu przez dwa lata na zdalnym, zdecydowaliśmy, że tegorocznym hasłem festiwalu będzie mobilność. Taniec sam w sobie jest mobilny, kojarzy się z ruchem, ale też spróbujemy aktywizować naszego widza - podkreślała Karolina Garbacik. - Będziemy zachęcać do podróży, do przemieszczania się. Staraliśmy się, aby każde wydarzenie było w innej przestrzeni. Staraliśmy się także wyjść poza ramy miasta. Udamy się m.in. do Supraśla.
Spektakle, widowiska, instalacje będą odbywać się w ciągłym ruchu.
- Będzie mnóstwo różnych wydarzeń, różnego dziania się - mówiła dyrektorka Festiwalu.
Kalejdoskop rozpocznie się spektaklem 3x20, jest to improwizowany spektakl, opierający się na tym, co się dzieje w danym momencie oraz na artystach, którzy biorą w nim udział.
W piątek (3.06) będzie można obejrzeć Krótkie formy choreograficzne młodych artystów tańca współczesnego. Wieczorem natomiast odbędzie się Meet CoPeLia, spektakl przeznaczony także dla młodych osób (od 11 lat).
W sobotę (4.06) natomiast będzie miał miejsce spektakl familijny Skarb Nienazwanej Góry na Plantach w Białymstoku. Tego dnia będzie można zobaczyć także przedstawienie Policzalni Teatru Rozbark i Teatru Zawirowania.
Festiwal Kalejdoskop zakończy się w niedzielę (5.06) spektaklem Blush Michała Adama Górala.
- Poza tym odbędą się wydarzenia festiwalowe. Chciałabym zaprosić przede wszystkim na Krótkotrwałość Macieja Kuźmińskiego. Jest to instalacja, która będzie się działa w centrum. Będziemy mogli spotkać obcych na ulicach, to jest rzecz, z którą będziemy mogli się zetknąć w przestrzeni miasta - zachęcała Karolina Garbacik.
Ponadto odbywać się będą performensy, spotkania autorskie, wycieczka autokarowa do Supraśla, a po każdym festiwalowym dniu będzie można wziąć udział w Rozmowach po tańcu.
Bilety na Festiwal są już dostępne w sprzedaży.
U nas można wygrać zaproszenia:
KONKURS
Czytaj także:
Szczegółowy program.
Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.