W tym roku podczas 14. edycji Festiwalu Kalejdoskop organizatorzy z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca zapraszają do wspólnego i indywidualnego przekraczania granic. Jak co roku podejdą do tematu przewodniego możliwie najbardziej różnorodnie i przekrojowo.
Uchodźcy i ludzkie relacje
Swoim poruszającym i mocnym spektaklem Welcome/Witajcie Aurora Lubos zabrała głos w sprawie uchodźców, którzy docierają do Europy. Jak wielu imigrantów ginie na morzu? Czy interesuje nas ich los? Taneczna praca miała nie tylko zwrócić uwagę na problem, ale też wzbudzić empatię oglądających, często niereagujących obserwatorów.
Także w Akademii Teatralnej można było obejrzeć spektakl Matryca [Prześwit 1/8] Pawła Grala. Ta z kolei praca komentowała naszą rzeczywistość - zbliżanie i oddalanie się w relacji z drugim człowiekiem. Matryca to autorski projekt Grala, a jego pierwszą odsłoną jest właśnie spektakl Matryca [Prześwit 1\8].
Jak w tanecznym Kalejdoskopie
Dziś kolejne wydarzenia. W Innej Bajce odbędzie się taneczny lunch - czyli spotkanie tancerzy z widzami. Z kolei w Uniwersyteckim Centrum Kultury Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark zagra spektakl Zagubieni w skórze. To fizjologiczno-filozoficzna opowieść o głębokim doświadczaniu i poznawaniu siebie. Zagubieni, zabiegani, obcy dla samych siebie, nie mamy czasu wsłuchiwać się w potrzeby naszego ciała, które ma swoją wrażliwość, inteligencję i potrzeby. Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16 lat (zawiera sceny drastyczne).
Wieczorem w Akademii Teatralnej Anita Wach/Via Negativa zaprezentuje 100 toastów, które powstały na zamówienie z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych (zawiera sceny pełnej nagości).
Nie tylko spektakle, ale też rozmowy
Pod znakiem tańca upłynie też weekend. Ciekawie zapowiada się spektakl Dominique Macieja Kuźmińskiego, który komentuje płeć. Będzie można obejrzeć też projekty m.in. Karoliny Kardasz, Agnieszki Janickiej, Omara Karabuluta, Agaty Meyer-Luters i Agnieszki Bednarz. Na finał wystąpi Dada von Bzdülöw ze spektaklem Intro, który komentuje sytuację społeczno-polityczną w Polsce.
W programie jest też projekt - czyli polsko-węgierska współpraca, której efekty można będzie podziwiać w niedzielę. Nie zabraknie również dyskusji panelowej prowadzonej przez Annę Królicę oraz wystawy rysunku.
Przez cały weekend trwać będą także taneczne lunche, podczas których widzowie mogą porozmawiać z tancerzami nie tylko o spektaklach prezentowanych w czasie Kalejdoskopu, ale też szerzej o tańcu współczesnym.
Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Program:
Festiwal Kalejdoskop 2017