Tegoroczne obchody 80. rocznicy powstania w getcie białostockim rozpoczęły się
głównymi uroczystościami na placu Mordechaja Tanenbauma. Po syrenach alarmowych została wprowadzona została wojskowa asysta honorowa, wystawiona przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, a także orkiestra wojskowa z Siedlec.
Następnie odbyło się uroczyste
odsłonięcie Stolperstein, czyli kamieni pamięci, które uhonorowały Samuela Pisara. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście. Kamienie znajdują się przez kamienicą przy ul. Dąbrowskiego 20, czyli w miejscu, gdzie przed II wojną światową mieszkała rodzina Samuela Pisara.
Po południu odbył się koncert Moniki Horodek oraz Anny Jagielskiej-Riveiro z zespołem, a także dyskusja wokół książki Z krwi i nadziei, autostwa Samuela Pisara. Na zakończenie dnia, chętni mogli wziąć obejrzeć spektakl Skrzypek na dachu na Rynku Kościuszki. Sztuka została wystawiona przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy.
Skrzypek na dachu to sztuka oparta na opowiadaniu Tewje mleczarz autorstwa Sholema Aleichema, żydowskiego pisarza, uznawanego za jednego z klasycznych twórców literatury pięknej w języku jidysz. Akcja dzieje się w małej wiosce w carskiej Rosji na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest Tewje, ubogi mleczarz, który stara zaaranżować małżeństwa dla swoich pięciu córek. Ich marzenia o miłości i nowoczesności kolidują jednak z żydowskimi tradycjami oraz narastającym antysemityzmem.
W ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim dalej można wziąć udział w wielu wydarzeniach. Od czwartku (17.08) do niedzieli (20.08) odbędą się m.in. wystawy, koncerty, spotkania i warsztaty, a to wszystko zakończy Światło pamięci w rocznicę zakończenia akcji likwidacyjnej białostockiego getta.
Więcej informacji: 80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim